Sve više Iračana vraća se kući iz Njemačke zbog dugog procesa obrade prijave za azil, slabe ishrane i loših uslova u prihvatnim centrima. “Mom mužu dopala se ideja da odemo tamo. Vidio je kako drugi idu, pa je poželio da ih oponaša”, rekla je jedna kurdska žena iz Iraka. Ona je dodala da je sitacija u Njemačkoj bila “mnogo gora” nego u Iraku, prenio je “Јuronjuz”. “Nismo dobili ništa. Hrana je bila loša i nije je bilo dovoljno. Davali su nam komad hladnog hljeba, sir i komad krastavca. Kako da preživite hladnu zimu na takvoj hrani? Naša djeca su plakala zbog gladi. Potrošili smo 11.000 dolara i vratili se praznih ruku”, rekla je ova žena.
Broj povratnika počeo je da raste u posljednjim mjesecima 2015. godine. U decembru se u Irak vratilo 200 ljudi.
Zbog sve većeg interesovanja za putovanja u ovom pravcu, kompanija “Iraki ervejz” počela je da leti tri puta sedmično iz Berlina, Diseldorfa i Frankfurta.
Službenica ovog avio-prevoznika Andeša Karim kaže da je broj povratnika počeo da raste u septembru i da put Iraka krene oko 100 izbjeglica sedmično.
Mnogi kažu da se vraćaju sa manje novca nego što su imali kada su stigli u Njemačku. Međunarodna agencija za migracije pruža finansijsku pomoć onima koji ne mogu da priušte troškove putovanja avionom.
Ambasada Iraka izdaje putne isprave za putovanje u jednom pravcu mnogima koji žele da se vrate kući.
Švedska namjerava da protjera do 80.000 izbjeglica koji su stigli u zemlju tokom 2015. godine, a čiji će zahtjevi za azil biti odbijeni, saopštilo je švedsko Ministarstvo unutrašnjih poslova. “Pominje se broj od 60.000 izbjeglica, ali će to biti do 80.000 njih”, izjavio je u srijedu kasno navečer švedski ministar policije Anders Ygeman i dodao da je švedska vlada zatražila od policije i ureda za migracije da organizuje povratak izbjeglica. Prema njegovim riječima, u normalnim okolnostima izbjeglice se protjeruju komercijalnim letovima, ali će zbog velikog broja ljudi biti uključeno nekoliko čarter aviona. Ygeman je rekao da će se protjerivanje izbjeglica sprovoditi u fazama i da će to trajati nekoliko godina. Oko 163.000 izbjeglica podnijelo je zahtjev za azil u Švedskoj tokom 2015. godine. Azil će biti odobren u zavisnosti od zemalja odakle dolaze izbjeglice. Najviše će biti primljene izbjeglice iz Sirije (oko 90 posto), oko 35 posto iz Afganistana i 20 posto iz Iraka.