Slovenija je izrazila žaljenje zbog održavanja današnjeg referenduma u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, čime se krši odluka ustavnog suda te države.
“Pažljivo pratimo događaje u BiH. Izražavamo žaljenje da dolazi do nepoštovanja odluke najviših državnih institucija kao što je Ustavni sud, i to u trenutku kad je početkom sedmice postignut značajan napredak BiH na putu u Evropsku uniju. Poštovanje vladavine prava jedan je od glavnih temelja EU-a”, navodi se u izjavi za javnost koju je kasno sinoć objavilo slovensko ministarstvo vanjskih poslova.
U izjavi se navodi da Slovenija očekuje kako će, bez obzira na rezultat referenduma, u sadržajnom smislu biti poštovana odluka ustavnog suda Bosne i Hercegovine o spornom prazniku Republike Srpske.
“Naglašavamo važnost smirenog i tolerantnog unutrašnjopolitičkog dijaloga svih naroda Bosne i Hercegovine, utemeljenog na poštovanju institucija i ustava Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države”, navodi se u izjavi slovenskog ministarstva vanjskih poslova te naglašava “važnost stabilnosti i jedinstva” za reforme i put BiH prema Evropskoj uniji.
Referendum u Republici Srpskoj izazvao je i burne reakcije i negodovanja u regionu. Politički vrh Hrvatske jednoglasno ga osuđuje i ističe svoju predanost očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine. Usprotivilo mu se i rukovodstvo Srbije. Tamošnji šef diplomatije Ivica Dačić danas je poručio da je najvažnije da se sačuva mir, da referendum prođe mirno i da se nakon toga svako okrene svom životu. Milorad Dodik odlučio je da krene sam protiv svih i istraje u svom naumu da održavanjem referenduma direktno se ogluši o zabranu Ustavnog suda i prekrši Ustav Bosne i Hercegovine. Nije ga pokolebala činjenica da su najutjecajnije zapadne države osudile najavu referenduma, pozivajući opetovano vlasti RS-a da ga otkažu. Bez podrške za referendum Dodik je ostao čak i kada je u pitanju Beograd, jer su se od toga jasno distancirali najviši srbijanski dužnosnici, s premijerom Aleksandrom Vučićem na čelu, koji je otvoreno rekao da, iako se zalaže za integritet Republike Srpske u okviru BiH, referendum neće podržati.
Burne reakcije stižu i iz susjedne Hrvatske. Rukovodstvo naših zapadnih susjeda odlučno osuđuje najavljeni referendum te ističe da podržava teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine.
Kako je kazala predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, referendum je u suprotnosti je s Dejtonskim mirovnim ugovorom: «Hrvatska čvrsto stoji na pozicijama podržavanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, kao države u kojoj je hrvatski narod jedan od tri konstitutivna i, nadam se, u budućnosti potpunoj ravnopravnosti naroda na teritoriji cijele BiH». «Sve to nije kompatibilno ni sa kakvim referendumima o samostalnosti, o izdvajanju RS-a – to je za nas neprihvatljivo i mi očekujemo da će i vrh Srbije izvršiti odgovarajući utjecaj na čelnike RS-a te ih odvratiti od tih nakana», dodao je ministar vanjskih poslova Hrvatske Miro Kovač. Svoj glas protiv referenduma oštro je digao i predsjednik HDZ-a i, prema svemu sudeći, budući premijer Hrvatske – Andrej Plenković. Prema njemu, Bosna i Hercegovina će biti vanjskopolitički prioritet te zemlje. Ovonedjeljni referendum izazvao je možda i ponajveću političku krizu u BiH od okončanja rata. Činjenica je da ovo predstavlja do sada najgrublje i najotvorenije kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, a najveći strah budi mogućnost da ono možda neće biti i posljednje.