Gotovo 4,3 miliona registriranih birača u Škotskoj danas bi trebalo izaći na referendum kako bi odlučili o svojoj budućnosti. Tabor “ZA” i onaj protiv neovisnosti Škotske uputili su jučer svoje posljednje poruke građanima, uoči referenduma na kojem će odlučiti hoće li napustiti 307 godina dugu zajednicu s ostatkom Ujedinjenog Kraljevstva.
Ispitivanja javnog mišljenja pokazuju da će rezultati referenduma biti neizvjesni do samoga kraja. Tri ispitivanja, koje su proveli ICM, Survation i Opinium, objavljena u utorak navečer, pokazuju da je 52 posto Škota protiv neovisnosti, dok 48 posto želi otcjepljenje.
U otvorenom pismu biračima, škotski prvi ministar Alex Salmond izjavio je da referendum predstavlja “najveći i najznačajniji trenutak koji ćemo ikad imati”. On je poručio biračima da ignoriraju “sve očajnije i apsurdnije strašne priče” Downing Streeta i da vjeruju u sebe.
Salmond tvrdi da će Škotska biti dobrodošla u Evropsku uniju i odbacuje izvještaje da je španski premijer Mariano Rajoy rekao da će morati podnijeti zahtjev za članstvom, kao bila koja država kandidatkinja.
Alistar Darling, koji vodi kampanju protiv neovisnosti, ocijenio je da bi izglasavanje neovisnosti bila “tragedija”, te da je u kampanji bilo dosta ružnih stvari.
“Odbacivanje neovisnosti ponudit će bržu, sigurniju i bolju promjenu unutar Ujedinjenog Kraljevstva nego godine prepirki koje će uslijediti ako izglasamo odlazak iz Ujedinjenog Kraljevstva”, istaknuo je Darling.
U potezu koji je interpretiran kao paničan, britanski premijer David Cameron i još dvojica čelnika glavnih stranaka u Westminsteru obećali su u utorak “nove, velike ovlasti” Škotskoj, ako donese odluku protiv neovisnosti.
Darling je priznao da postoje razlike među strankama o tome koje će ovlasti biti prenesene Škotskoj, ali je ustvrdio da je isto tako bilo prije referenduma 1997. godine nakon kojeg je ponovno uspostavljen škotski parlament.