Britanski premijer Dejvid Kameron je nagovjestio da bi sljedeće godine, umjesto 2017, mogao da bude održan referendum o članstvu u Evropskoj uniji (EU) i da bi se tako predstojeća bitka skratila na dva fronta – u Briselu i protiv evroskeptika u zemlji.
Ian Beg iz Evropskog instituta sa Londonske škole ekonomije je naveo da će britanski premijer možda željeti da iskoristi svoj politički potencijal poslije uspjeha na izborima 7. maja, ali i da je sasvim moguće da će predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker ovoga puta brzo reagovati.
Nevolje za Kamerona su što je EU bila “teško” pitanje za konzervativce godinama, što je u prošlosti dovelo do pada dvije vlade – Margaret Tačer i Džona Mejdžora.
Premijer je započeo svoje aktivnosti sa sastankom uticajnog odbora konzervativaca – britanskih parlamentaraca koji su izuzetno glasni o Evropi.
U britanskom Donjem domu parlamentu u novom sazivu ima 331 parlamentarac iz redova konzervatikaca od ukupno 650 i oni su podjeljeni na tri grupe oko EU.
Trećina je za EU, ali oni su prilično tihi, druga trećina želi da ostane Velika Britanija u Uniji, ali žele velike reforme i posljednja trećina želi da je napuste, rekao je ekspert iz Centra za evropske reforme u Londonu Džon Springford. “Vrlo je vjerovatno da oni žele da ubrzo ponovo pregovaraju i da to bude završeno do kraja 2015. godine, kao i da žele da imaju referendum u 2016. godini”, rekao je Springford za agenciju AFP.
Mediji javljaju da je Kameron poslije velike pobjede, već obavio telefonske razgovore sa nekim evropskim liderima na temu ponovnog razmatranja položaja Velike Britanije u Uniji.