SAD očekuju da se sukob sa Rusijom nastavi do 2024. godine i da se on proširi na što više strana, a uz to želi da obezbjedi podršku svojih saveznika iz EU.
Raša tudej prenosi navode italijanskog lista La Stampa koji navodi da je plan akcije napravila Selest Valander, asistentkinja predsjednika Baraka Obame i da je taj plan proslijeđen vladama evropskih zemalja kako bi mogle da usklade svoje djelovanje.
U dokumentu se navodi da američke diplomate smatraju da je Rusija promjenila svoj položaj posle kolapsa Sovjetskog Saveza i da sada pokušava silom da brani svoje nacionalne interese.
“Promjena je personifikovana kroz predsjednika Vladimira Putina, koji će ostati na vlasti bar do 2024. godine. Promjene su postale očigledne razvojem konflikta u Ukrajini, ali su se proširile od 2008. godine kada je Rusija vojskom napala Gruziju zbog Јužne Osetije“, navodi se iz Vašingtona.
La Stampa navodi da je Vašington riješen da utiče na Rusiju sankcijama i pritiscima dok njenu okolinu pomaže u ekonomskom smislu.
“Aktuelne sankcije nisu toliko usmjerene na rusku ekonomiju, koliko na prijetnju da bi mogle da budu pojačane“, piše La Stampa.
RT navodi da ovakva strategija SAD nije uopšte primjećena u Moskvi, što se vidi u godišnjem izvještaju Ministarstva spoljnih poslova u kom se navodi da SAD sprovode sistematsku opstrukciju Rusije i želi da ošteti njenu ekonomiju kroz blokadu kredita, transfera novca i destabilizaciju poslovnog okruženja.
U izvještaju je navedeo i da su zemlje van EU iz regiona, poput Srbije i Turske, prioritetni partneri Rusije u trenutnoj situaciji.
Rusija ubrzano postavlja svoj najnoviji i najtraženiji odmbrambeni sistem “S-400 Trijumf” na Kamčatki. Riječ je o sistemu čije rakete imaju domet od 400 kilometara i mogu da ruše avione, krstareće rakete, kao i nuklearne balističke rakete.
Na Kamčatku je stiglo ukupno 36 komada vojne opreme koji sačinjavaju jedan “S-400 Trijumf”.
Predviđeno je da pet “S-400” ešalona brani nebo iznad Kamčatke.
“S-400” već štiti nebo iznad Moskve, Sankt Petersburga, Kalinjingradske oblasti, južne regije te obale Јapanskog mora na Dalekom istoku.
Idućih nekoliko godina Rusija ne planira prodaju nove verzije “S-400”, već je u opticaju prodaja “S-300” za koji ima mnogo interesenata, a najnoviji je Iran.
Prvi kupac “S-400 Trijumf” biće Kina. Tu je još niz zemalja koje žele da kupe ovaj sistem, uključujući Tursku i Saudijsku Arabiju.
“S-400 Trijumf” smatra se najnaprednijim protiv-vazdušnim borbenim sistemom, koji obara sve leteće objekte od aviona do balističkih i krstarećih projektila.
Sistem istovremeno preuzima do 36 ciljeva, domet pogodaka cilja je do 400 kilometara, na visini do 30 kilometara.
Koristi rakete tipa “S-300PMU zemlja-vazduh”. Cio sistem je na mobilnim vojnim vozilima, a može da se postavi i borbeno aktivira za svega pet minuta.
Na isto vozilo montiran je radar “92N6E” zajedno sa baterijom projektila.
Radar detektuje sve leteće objekte u dometu od 600 kilometara, a u stanju je da prati do 300 objekata istovremeno.
Nedavno aktiviranje NATO “štita” intenziviralo je razmještanje S-400 regimenti u odnosu na nove okolnosti. Da bi parirali NATO radarima “antiraketnog štita”, koji su postavljeni u Kiredžiku, u Turskoj, jedna regimenta “S-400” biće locirana u Јermeniji sa praćenjem ciljeva iz Turske.