Vlasti Ruande zatvorile su granicu sa Kongom, osim za državljane Konga koji napuštaju njihovu teritoriju.
Granica je zatvorena između grada Goma u kome je potvrđen drugi slučaj ebole ove nedelje i Gisenjija u Ruandi.
Kancelarija predsednika Konga osudila je odluku Ruande ističući da je ona u suprotnosti sa savetima Svetske zdravstvene organizacije u vezi sa borbom protiv te opake bolesti.
Šef diplomatije Ruande Olivije Ndungireje potvrdio je za Rojters da je granica zatvorena ali da ne može da govori o detaljima koji su u nadležnosti Ministarstva zdravlja.
- Preminuo i drugi oboljeli od ebole
Ukupno 15 osoba stavljeno je u karantin u Kongu gde su dve osobe preminule od ebole u Gomi, saopštile su danas tamošnje vlasti.
To su prvi slučajevi moguće ebole u provinciji Sud-Kivu na istoku Konga.
“Ukupno je 15 osoba u karantinu, od kojih jedna majka sa šestoro dece”, navele su lokalne vlasti.
Kongo je imao deset epidemija ebole od 1976. godine.
U prethodnoj epidemiji na severoistoku Konga umrle su 33 osobe. Kraj te epidemije proglašen je krajem jula prošle godine, a nedelju dana kasnije je izbila nova, deseta epidemija u drugom delu zemlje.
U velikoj epidemiji ebole 2013. godine u zapadnoj Africi umrlo je više od 11.300 ljudi, najviše u Gvineji, Sijera Leoneu i Liberiji.
Ebola ili hemoragična groznica veoma je zarazno virusno oboljenje. Oboleli dobijaju groznicu praćenu bolovima u mišićima, naglim rastom temperature, glavoboljom i slabošću organizma, a ponekad i krvarenjem.