Ruska vojska zatražila je hitan sastanak s predstavnicima SAD kako bi se dogovorili o načinu kontrole primirja u Siriji. U saopćenju se kaže da će Rusija djelovati unilateralno, ako do 22.marta ne dobije odgovor.
Primirje je stupilo na snagu 27.februara i od tada su smanjena neprijateljstva. Militantna Islamsk adržava i Front Al- Nusra, blizak Al Qaid, isključeni su iz dogovora. Prošli tjedan je ruski predsjednik Vladimir Putin zapovjedio da se ruske snage djelomično povuku iz Sirije, ali se nastavljaju akcije protiv militantnih grupa.
U Ženevi bi trebalo da budu nastavljeni indirektni mirovni pregovori zaraćenih strana u Siriji. Izaslanik UN za Siriju Stafan da Mistura pozvao je u petak vlasti u Damasku da iznesu konkretne predloge o političkoj tranziciji u zemlju.
Prema njegovim riječima, sirijskim vlastima je “jasno stavljeno do znanja da ne smiju da izbjegavaju suštinska pitanja”. Da Mistura je rekao da je jaz između zaraćenih strana i dalje “veliki” i dodao da je “sistem indirektnih pregovora omogućio odvijanje mirovnog procesa”.
Tokom pregovora prošle sedmice Rusija je naredila povlačenje većeg dijela svog vojnog kontingenta iz Sirije poslije šest mjeseci vazdušnih napada na položaje terorista.
Sirijska opozicija odbacila je svaki pokušaj vlade da idući krug mirovnih pregovora odgodi za dvije sedmicekako bi provela izbore 14. aprila, te je pozvala Rusiju da pritisne svog saveznika na ozbiljne pregovore o tranziciji. Sirijski predsjednik Bashar al-Assad raspisao je izbore u februaru uvjeren u dobar ishod pošto je njegova vojska potpomognuta ruskim zračnim udarima napredovala na frontu nakon pet godina građanskog rata. Zaraćene strane od prošle sedmice vode pregovore u Ženevi uz posredovanje posebnog izaslanika za Siriju Staffana de Misture koji je najavio nakon pauze novi krug pregovora početkom aprila. Pregovarači sirijske vlade u Ženevi su pod velikim pritiskom da razgovaraju o sudbini predsjednika Assada kojemu opozicija ne vidi mjesta u budućnosti Sirije.
Assada, koji je alavit, podržavaju saveznici Rusija i šiitski Iran, a odlazak osim opozicije žele i zapadni saveznici i arapske države.