Cijene nafte pale su ispod cifre od 30 američkih dolara po barelu, što je novi najniži iznos u posljednjih 12 godina, a to se dešava u vrijeme obnovljenih briga zbog sporog rasta u Kini – drugoj po veličini ekonomiji svijeta.
U utorak je također cijena ovog energenta kratko pala ispod 30 dolara. U petak je američka sirova nafta bila niža za 5,45 posto i koštala je 29,50 dolara po barelu, dok je ugovor brenta pao za 4,4 posto na 29,52 po barelu.
Globalna tržišta su u petak pala nakon što je indeks kineske berze u Šangaju postigao svoj najniži nivo u više od godinu dana. Kineska zvanična novinska agencija Xinhua javila je kako su novi bankovni zajmovi u juanu tokom prošlog mjeseca pali, što se tumači kao znak da kreditiranje koje pogoni ekonomski rast usporava.
Glavni indeks Moskovske burze pao je danas pet posto, a ruska rublja na rekordno nizak nivo, s obzirom na to da je ekonomija Rusije, zavisna o energentima, uzdrmana zbog niskih cijena nafte.
Rublja je danas oslabila na 77,73 rublje (RUB) za dolar, i 84,71 RUB za euro, prvi put od krize ruske nacionalne valute iz decembra 2014. godine.
Ruska privreda i valuta su ‘na mukama’ još od 2014. godine zbog pada cijena nafte i zapadnih sankcija prema Moskvi zbog ukrajinske krize.