Prvi ljudi zemalja članica Evropske unije okupiće se danas poslijepodne u Briselu na samitu Evropska unija – Turska, na kojem će glavna tema biti saradnja na zaustavljanju izbjegličkog priliva u Evropu, što je do sada ozbiljno uzdrmalo šengenski prostor, jedno od najvećih postignuća u evropskim integracijama.
Koliku važnost EU pridaje tom sastanku govori i činjenica da će na samit doći šefovi država ili vlada zemalja članica EU-a.
Na skupu će uz šefove država ili vlada zemalja članica sudjelovati predsjednici tri evrospke institucije – Evropskog vijeća Donald Tusk, Komisije Žan Klod Junker i Parlamenta Martin Šulc. Tursku će predstavljati premijer Ahmet Davutolu.
Cilj je usporiti priliv izbjeglica
Lideri EU-a pokušat će privoljeti Tursku na tješnju saradnju kako bi pomogla da bude uspored priliv sirijskih izbjeglica koji najvećim dijelom kreću iz Turske preko grčkih otoka i dalje prema sjeveru Evrope.
EU i Turska prošli mjesec su postigli načelni dogovor o zajedničkom akcionom planu za suočavanje s izbjegličkom krizom, a taj dogovor sada treba konkretizirati. Taj plan uključuje financijsku pomoć Turskoj, koja bi zauzvrat zaustavila izbjeglički i migranstki val.
Usaglašava se zajednička deklaracija
Na samitu bi trebala biti prihvaćena zajednička deklaracija na čijem se nacrtu intenzivno radi.
Turska, koja je prema službenim brojkama primila 2,2 miliona Sirijaca, očekuje od EU-a veću financijsku pomoć, liberalizaciju viznog režima i pomicanje turskih pristupih pregovora s mrtve tačke. Akcioni plan predviđa tri milijarde eura pomoći Turskoj, od čega bi 500 miliona eura išlo iz evropskog budžeta, a ostatak bi trebale osigurati zemlje članice. One bi trebale uplatiti iznos po jedinstvenom kriteriju, njihovom doprinosu u evropskom budžetu na osnovu bruto nacionalnog dohotka. Najveći dio otpada na Njemačku, 534 miliona eura.