Vanredna sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija o situaciji na Kosovu, zakazana na zahtjev Beograda, biće održana večeras u Njujorku.
Na sjednici, koja počinje u 21.00 po centralnoevropskom vremenu, Srbiju će predstavljati predsjednik Aleksandar Vučić.
Šef srbijanske diplomatije Ivica Dačić izjavio je juče za RTS da ga je Hju Tod, ministar spoljnih poslova Gvajane, koja trenutno predsjedava Savjetom bezbjednosti, obavijestio da bi sjednica trebalo da bude otvorena za javnost.
Dačić je rekao da je bilo “žestokih zakulisnih igara” da Gvajana zakaže zatvorenu sjednicu, navodeći da su za to bile zapadne zemlje, te dodao da “odaje priznanje” toj južnoameričkoj državi ako je tačno da će sjednica biti otvorena.
Srbija je u ponedjeljak predala zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Savjeta bezbjednosti UN-a zbog situacije na Kosovu, za koju je navela da je “u oštroj suprotnosti s Poveljom UN-a i Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN-a.
Srbija u zahtjevu navodi da je na Kosovu u toku kulminacija dugotrajnih i dobro isplaniranih i sistematskih akcija rukovodstva Kosova kojom se, kako se navodi, Srbi namjerno podvrgavaju nepodnošljivim životnim uslovima.
U zahtjevu ističu da je riječ o, kako navode, nelegalnoj odluci kosovskih vlasti o ukidanju prometa srbijanske valute dinar na području Kosova. Srbija u zahtjevu navodi kako to predstavlja kontinuitet mjera brutalnog fizičkog i institucionalnog nasilja nad Srbima, čiji je suštinski cilj, navodi se dalje, potpuno etničko čišćenje i nestanak srpske populacije sa tog prostora.
Dačić je rekao da je Srbija predala zahtjev za održavanje hitne sjednice Savjeta bezbjednosti “zbog opšte situacije na Kosovu, terora nad Srbima, pokušaja ukidanja dinara i svega što predstavlja kršenje Rezolucije 1244 i drugih međunarodnih dokumenata” koji se odnose na Kosovo.
Podnošenje zahtjeva za održavanje hitne sjednice Savjeta bezbjednosti na Kosovu u petak je najavio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. On je tada rekao i da će najvišim zvaničnicima svih članica Evropske unije i same EU, kao i predsjednicima i premijerima svih članica Savjeta bezbjednosti, poslati pisma da bi im ukazao na kršenja normi međunarodnog prava i na “eskalatorne poteze Vlade Kosova otkako je na njenom čelu Aljbin Kurti”.
Savjet bezbjednosti UN-a dva puta godišnje, u aprilu i oktobru, održava redovne sjednice o situaciji na Kosovu, na kojima se raspravlja o šestomjesečnim izvještajima generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša o radu Misije UN-a na Kosovu (UNMIK). Posljednja takva sjednica održana je 23. oktobra prošle godine.