BiH je napravila istinski napredak tokom proteklih dvadeset godina, posebno tokom prvih deset godina procesa provedbe mira, ali još uvijek mora napraviti izvjesne pomake prije nego što nezaustavljivo nastavi napredovati ka trajnoj stabilnosti kao punopravna članica evroatlantske porodice, izjavio je visoki predstavnik Valentin Inzko na Ekonomskom fakultetu u Londonu (London School of Economics), gdje je govorio o Bosni i Hercegovini dvadeset godina nakon Daytona, pri čemu je naglasio šanse i izazove s kojima se BiH suočava u 2016. godini, saopćio je OHR.
“Godina 2016. pruža Bosni i Hercegovini šansu da napravi odlučan iskorak, a u predstojećim sedmicama i mjesecima političari će se naći u centru pažnje kao nikada do sada. Uvjeren sam da je izbor s kojim se suočavaju u suštini vrlo jednostavan: odlučno se okrenuti ka budućnosti ili i dalje držati ovu zemlju taocem njihovih ličnih ciljeva i ambicija“, rekao je visoki predstavnik.
“Potrebno je iskoristiti narednih nekoliko sedmica i raditi na tome da BiH ponovo krene naprijed“, dodao je.
Zbog, kako navode, nezapamćene zloupotrebe institucija s ciljem vršenja pritiska na rad pravosudnih organa zajednički su se oglasili SDP i DF.
Svaki vid pritiska najviših zvaničnika, naročito članova Predsjedništva i pojedinih članova Vijeća ministara BiH, drugih institucija i političkih predstavnika na Sud i Tužilaštvo BiH mora odmah prestati.
U saopćenju dvije stranke navodi se da praksa blokade rada zakonodavnih i izvršnih institucija zbog hapšenja Fahrudina Radončića mora odmah biti zaustavljena jer to predstavlja najteži oblik vršenja pritiska na rad pravosudnih organa i pokušaj stvaranja atmosfere haosa u državi.
Uz podršku radu Tužilaštva i Suda Bosne i Hercegovine očekuju njihov profesionalan rad, na temelju ustava i zakona.
Istovremeno traže da se zakonom omogući održavanje vanrednih izbora ove godine zajedno s lokalnim.