Misteriozna i za sada neobjašnjiva “bolest spavanja” i dalje muči stanovnike sela Kalači na sjeveru Kazahstana.
Najnovije su žrtve, kako je javila agencija Interfax, Ruskinja (58) koja je došla u posjet rođaku, te još tri stanovnika sela. Svi su prebačeni helikopterom u bolnicu u glavni grad Astana, no kako će im liječnici pomoći, ni sami ne znaju.
Poremećaj je za sada neobjašnjiv – ljudi nasumice padaju u san – na cesti, poslu, školama. Odjednom postaju ošamućeni, ne mogu stajati na nogama, umorni su, imaju halucinacije i probleme s pamćenjem, a takvo stanje zna potrajati danima. Neki se boje da se nikada neće probuditi, piše The Moscow Times.
Od proljeća 2013. kada se misteriozna bolest pojavila, više od 100 osoba je “palo u san” što je puno s obzirom da Kalači ima 680 stanovnika. U novom valu epidemije, od 20. decembra 2014. do danas, 30 je novooboljelih. Selo su prozvali ‘Sleepy hollow’ ili usnula dolina.
Liječnici su već isključili mogućnost zaraze virusom ili bakterijom, poput meningitisa. Krvne i ostale pretrage onih koji imaju “bolest spavanja” su bile uredne. Naučnici isto tako nisu mogli naći prisutnost otrova ili radioaktivnih tvari u tlu ili vodi, koje bi mogle izazivati tu bolest iako seljani vjeruju da su uzrok njihovih nevolja bivši rudnici urana iz sovjetskog doba u blizini, koji su već godinama napušteni.
Zbunjeni liječnici oboljelim seljanima dijagnosticirali su encelopatiju, no to je samo naziv za skup bolesti mozga.
Vlasti u Kazahstanu planiraju uskoro početi s preseljenjem stanovnika iz Kalačija na drugu lokaciju.