Nagomilano nezadovoljstvo proizvođača iz Semberije eskalirat će protestima. Ukoliko u narednih nekoliko dana ne budu isplaćeni zaostali podsticaji i ne bude riješen problem prekomjernog uvoza, 4. aprila nekoliko stotina poljoprivrednih proizvođača blokirat će granične prelaze za saobraćaj teretnih vozila. Nakon što su pojedini prerađivači zloupotrijebili dogovor kojim je, zahvaljujući bescarinskom režimu koji BiH ima s Turskom, dogovoren izvoz 13.000 tona junećeg mesa, otkup od domaćih proizvođača je stao. Farmeri, koji su u ovom projektu vidjeli svoju šansu, na svojim farmama podigli su grla. Sada ih nemaju kome prodati. “Proizvedeni su bikovi koji su prerasli sve, s težinom oko tone. Niko neće da ih otkupi, stanje je katastrofalno! Stočna hrana je pri kraju”, kaže farmer Slaviša Ljubojević.
“Imamo robu koju ne možemo prodati i malo stočne hrane, koje je sve manje. Nećemo moći obnoviti stočni fond”, upozorava Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača “Sela Semberije”.
Zbog nedostatka hrane primorani su ih po mizernoj cijeni prodavati nakupcima. “Ti nakupci ne mogu dalje grla prodavati prerađivačima i tu dolazi do zastoja domaće proizvodnje“, dodaje Ljubojević. A na sav taj zastoj i kolaps na tržištu dolaze ogromne količine robe iz uvoza.
“Došlo je minut do dvanaest. Tražimo od ministra Mirka Šarovića da dođe i objasni šta je u pitanju – zašto nije došlo do izvoza? Kada će izvoz krenuti? Ako naredna dva mjeseca ne može da se izvozi, tražimo da se prekine uvoz pa da se ovo riješi“, kaže farmer Ljubomir Stojanović.
No, iz resornih ministarstava do danas ih nisu čuli. Odlučili su “govoriti glasnije”. Blokadom granica potražit će odgovore na svoja pitanja. “Nastupio je kolaps, uvoze se ogromne količine mesa i mlijeka! Ko to kontroliše? Ko je odgovoran? Tražimo da se zaštiti domaća proizvodnja”, poručuje Bakajlić. Do 4. aprila, za kada su najavili proteste, traže i da im se isplati 25 miliona KM duga za podsticaje u poljoprivrednoj proizvodnji, čije je kašnjenje u najvećoj bh. žitnici dovelo u pitanje veliku proljetnu sjetvu.