Neke članice Vijeća sigurnosti UN-a pozvale su na humanitarnu pauzu u sirijskom sukobu, navodeći da eskalacija ofanzive vladinih snaga uz rusku podršku ometa mirovne pregovore koji će biti nastavljeni u ovom mjesecu. Rusija je odbila inicijativu.
Vijeće se sastalo kako bi raspravljalo o humanitarnoj situaciji u i oko Alepa, gdje je sirijska vojska podržana ruskim zračnim udarima pokrenula ofanzivu protiv pobunjenika prije više od sedmice, a što je dovelo do prekida mirovnih pregovora u Ženevi.
Španija i Novi Zeland, koji predvode humanitarne napore Vijeća u Siriji, saopćile su da, iako je Vijeće pokušalo da drži humanitarnu i političku situaciju razdvojenim, one su međusobno povezane.
“Rat na terenu ima direktne posljedice na političke pregovore pa i na humanitarnu situaciju”, izjavio je novozelandski ambasador u Ujedinjenim narodima Gerard Van Bohemen.
“Tražimo da se ozbiljno razmotri proglašavanje humanitarne pauze koja bi omogućila nastavak dostave pomoći”, dodao je Bohemen.
U sirijskoj provinciji oko grada Alepa nalazi se oko 50.000 raseljenih ljudi, upozorio je Međunarodni komitet Crvenog krsta (ICRC). Humanitarna situacija rapidno se pogoršava, jer je gradu odsječen dovod vode. ICRC u saopštenju navodi da su i rute za dostavu pomoći odsječene i da se civili nalaze pod ogromnim pritiskom. “Temperature su ekstremno niseke i bez adekvatnog snabdijevanja hranom, vodom i bez skloništa, raseljene osobe pokušavaju preživjeti u veoma neizvjesnim uslovima”, rekla je šef ICRC-a u Siriji Marianne Gasser. Snage sirijskih vlasti pokušavaju uz rusku podršku iz zraka osvojiti dijelove grada koje drže pobunjenici. Istovremeno, Turska je pod pritiskom da dozvoli ulazak 30.000 sirijskih izbjeglica koje se nalaze na sirijsko-turskoj granici.
Rusija je u Vijeću sigurnosti bila suočena s pritiscima Zapada kako bi prestala bombardirati sirijski grad Alep, ali nije nimalo promijenila svoje stajalište uoči međunarodnog sastanka o Siriji u Minhenu.
Tokom konsultacija u Vijeću o humanitarnom stanju u Siriji, Moskva je ponovo odbacila zapadne kritike. Rusija nije iznijela pojedinosti o prijedlozima koje će iznijeti u četvrtak u Minhenu gdje će doći 17 zemalja Međunarodne skupine za podršku Siriji.
Moskva je najavila da će tom prigodom podastrijeti ideje o eventualnom prekidu vatre, ali ruski veleposlanik Vitalij Čurkin nije želio novinarima ništa o tome reći.
“Nastavit ćemo promicati političko rješenje i brzi nastavak prekinutih međusirijskih pregovora”, rekao je. On je optužio zapadnjake da politički iskorištavaju humanitarnu krizu u Siriji. “Nećemo se izvinituza ono što radimo u Alepu kao podršku režimu Bashara al-Assada”, rekao je i istaknuo da je ruska vojna kampanja “vođena vrlo transparentno”. Ranije je francuski veleposlanik Francois Delattre rekao da “režim i njegovi saveznici moraju poštivati humanitarne obveze, prekid bombardiranja naslijepo, ukidanje opsade sirijskih gradova i omogućiti potpuni humanitari pristup”.
“Ne tražimo uslugu, to je apsolutna obveza po međunarodnom pravu”, naglasio je. Tokom sastanka Vijeća, Rusija je navela da će na konferenciji u Minehnupodastrijeti prijedloge za prekid vatre. Taj sastanak su tražili Novi Zeland i Španija kako bi se razgovaralo o hiljadama sirijskih izbjeglica potjeranih iz Alepa i blokiranih na turskoj granici.