Prvi ministar Škotske Aleks Salmond i lider pokreta za očuvanje cjelovitosti Velike Britanije Alister Darling razmijenili su sinoć argumente u oštroj, posljednjoj televizijskoj debati uoči referenduma o nezavisnosti Škotske.
Među glavnim temama diskusije bile su valuta, prihodi od nafte i budućnost nuklearnog naoružanja. Salmond je rekao da je njegov suparnik stao na stranu britanske Konzervativne stranke u vezi sa socijalnom politikom koja će škotsku djecu gurnuti u siromaštvo.
Darling je odbacio optužbe i ponovo zatražio od Salmonda da predoči svoj alternativni plan za novu škotsku valutu, ukoliko London odbije da dijeli funtu sa nezavisnom Škotskom.
Salmond je rekao da nema plan B, ali da traži “mandat” od škotskog naroda da pregovara o zajedničkoj upotrebi funte.
On je ocijenio da je jedini način da se zaštiti pad standarda u Škotskoj taj da Škotska ima vlast koju sama bira.
Poslije debate, anketa lista “Gardijan” i agencije ICM pokazala je da 71 odsto građana smatra da je Salmond pobjednik diskusije, dok je Darling dobio podršku 29 odsto građana.
BBC ocjenjuje da je od početka bilo jasno da je Darling, koji je pobijedio u prvoj debati, bio nervozan, dok je Salmond bio bolje pripremljen i samouvjereniji.
Tokom debate koja je trajala 90 minuta, dvojica političkih lidera održali su uvodna obraćanja, a potom prešli na četiri teme, za koje su uvod bila pitanja iz publike.
Potom su Salmond i Darling imali po osam minuta za ispitivanje suparnika.
Salmond se fokusirao na socijalna pitanja i rekao da su reforme vlade iz Vestminstera gurnule u siromaštvo 100.000 djece i isto toliki broj lica sa invaliditetom u Škotskoj.
Darling je rekao da, kao poslanik iz redova laburista, ne podržava vladine socijalne reforme, ali je dodao da smatra da bi za sve stariju populaciju Škotske bilo bolje da se troškovi njenog zbrinjavanja podijele na Britaniju kao cjelinu.
Salmond je rekao da Škotska ne želi da izbjegne preuzimanje svog dijela zajedničkog duga i da zato treba postići dogovor o monetarnoj uniji.
“Ako je vaša prva poruka svijetu – evo nas, evo Škotske, a, inače, upravo smo bankrotirali – šta mislite kako će reagovati ljudi koji nam pozajmljuju novac? Niko nam ne bi pozajmio novac u budućnosti”, rekao je Darling.
Prvi ministar Škotske rekao je da su oči svijeta fokusirane na Škotsku uoči referenduma 18. septembra.