BIHAĆ, 10. juna – U drugom dijelu sjednice Skupštine Unsko-sanskog kantona koja je održana jučer, na dnevnom redu našlo se nekoliko izvještaja i informacija kantonalnih ustanova i institucija. Podršku nisu dobili izvještaji o radu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove i Kantonalnog fonda za pomoć u stambenom zbrinjavanju i zapošljavanju boračkih populacija, prognanih osoba i socijalno ugroženih kategorija za 2013.godinu.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, čiji izvještaj o radu nije podržan, suočava se duži niz godina sa velikim brojem problema u radu. Jedan od njih je i mali broj zaposlenika što se direktno odražava na broj inspekcijskih kontrola.
S toga su poslanici usvojili nekoliko zaključaka, kako bi se poboljšao rad ove ustanove. Izvještaj o radu JU Kantonalni fond za pomoć u stambenom zbrinjavanju i zapošljavanju boračkih populacija, prognanih osoba i socijalno ugroženih kategorija nije podržan od strane skupštinskih poslanika. Izvještaji o radu Kantonalnog tužilaštva, Kantonalnog suda i Unsko-sanskih novina su usvojeni, dok su k znanju primljene informacije o stanju sigurnosti na području USK-a za 2013.godinu, o stanju sigurnosti od vršnjačkog nasilja u školama, stanju sigurnosti saobraćaja i maloljetničkoj delikvenciji.
Skupština USK od sada nema Komisiju za građanske inicijative. Nakon što su zastupnici prihvatili ostavke ove komisije iz reda „Bosanskog proljeća“ Amira Hadžića i Igora Zukanovića, rečeno je da ova komisija više nema svoju svrhu, te je stavljena van snage odluka o njenom formiranju
Bilo je i drugih mišljenja, međutim većina je odlučila. Na brojne zamjerke naišla je i odluka o razrješenjima i imenovanjima članova stalnih i privremenih radnih tijela Skupštine. Dok su poziciji trvdili da su izmjene neophodne, u opoziciji kažu da je ova odluka diskriminirajuća, te su pojedini zastupnici podnijeli ostavke na članstvo u komisijama
U SDP nisu imali komentara. Uslijedila je žučna rasprava o odlukama o razrješenju članova Skupštine ŠPD „Unsko-sanske šume“ i imenovanju novih na period do 90 dana. Čulo se niz optužbi da je odluka nezakonita, te da njima novonastala skupštinska većina namjerava izvršiti raspodjelu dobiti ovog poduzeća onako kako njima odgovara, na što je predsjedavajući Skupštine rakao da takve tvrdnje ne stoje.
Uz razrješenje Skupštine „Unsko-sanskih šuma“ i imenovanje privremene Skupštine, usvojeni su zaključci kojima se traži od ŠPD-a da uskladi svoje akte sa zakonom o ministarskim i vladinim imenovanjima, a od Zakonodavno-pravne komisije je zatraženo da uradi prečišćeni tekst odluke o osnivanju ovog poduzeća, jer je ista pretrpjela niz izmjena i dopuna. Prihvaćen je i prijedlog zastupnika Mirveta Beganovića da se ubuduće i ostala imenovanja u nadležnosti Skupštine vrše u skladu sa pomenutim zakonom.