Drugi dan trećeg kola Svjetskog nogomentnog prvenstva u Brazilu sastaju se Italija – Urugvaj, Kostarika – Engleska iz grupe D, te Japan – Kolumbija, i Grčka – Obala Slonovače iz grupe C. Sve utakmice Mundijala u direktnom prijenosu na BHT1.
Grupa D: Italija i Urugvaj (Estadio das Duans – Natal)
U grupi D, jednoj od najjačih i najzanimljivijih na prvenstvu, nalaze se tri bivša svjetska prvaka, Italija, Engleska i Urugvaj, uz apsolutnog autsajdera Kostariku, koja će na svaki način gledati da otkine favoritima barem po bod i učini da put u Brazil ne bude samo turistički.
Talijani su četverostruki (1934., 1938., 1982., 2006.) prvaci svijeta. Motor i pokretač svih akcija ove Italije je Andrea Pirlo, genijalni veznjak i vrhunski izvođač slobodnih udaraca.Talijani su krenuli odlično, pobjedom protiv Engleza, ali onda su uz očajno izdanje poraženi od Kostarike koja se već kvalificirala dalje priredivši jednu od najvećih senzacija u povijesti svjetskih prvenstava. Sreća za Azzurre u svemu tome je da nisu primili još jedan pogodak, pa mogu protiv Urugvaja odigrati i neriješeno kako bi se kvalificirali dalje.
Urugvaj je dva puta osvajao Svjetsko prvenstvo, 1930. i 1950. godine. Trenutno su sedma reprezentacija na FIFA-inoj ljestvici, a izbornik im je superiskusni Oscar Tabarez, 67-ogodišnjak koji je potpisao uspjeh iz Južne Afrike i osvajanje Copa Amerike 2011.
Glavna zvijezda reprezentacije je naravno Luis Suarez, fantastični napadač Liverpoola.
Grupa D: Kostarika i Engleska (Estadio Mineirao – Belo Horizonte)
Kostarika je trenutno 34. na FIFA-inoj ljestvici, a izbornik im je malo poznati Jorge Luis Pinto, koji se nikad nije okušao u nekom evropskom klubu. Glavna zvijezda momčadi je Bryan Ruiz, napadač Fulhama koji je proteklu sezonu proveo na posudbi u PSV-u.
Engleska je doživjela neuspjeh i već nakon dva kola ide kući pognute glave, dok jedna ”nepoznata” Kostarika ima svih šest bodova i ide u osminu finala.
U grupi C na Svjetskom prvenstvu jedna od najneizvjesnijih grupa čine Kolumbija, Grčka, Obala Slonovače i Japan.
Grupa C: Japan i Kolumbija (Arena Pantanal – Cuiaba)
Fudbalska reprezentacija Japana prva je obezbijedila plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu, Japan je ostvario prvi veliki uspjeh u međunarodnom nogometu 1968. na Olimpijskim igrama u Mexico Cityju, gdje je reprezentacija osvojila bronzanu medalju.
Iako je taj rezultat zaradio poveće priznanje u Japanu, nedostatak profesionalne domaće lige kočio je rast i Japan se nije plasirao na Svjetsko prvenstvo narednih 30 godina. Prvi nastup na svjetskom prvenstvu imali su 1998, u Francuskoj, gdje su izgubili sve tri utakmice.
Reprezentacija Kolumbije prvu utakmicu odigrala je 1938. protiv reprezentacije Meksika. Prvi put na svjetskom prvenstvu učestvovala je 1962., kada je Čile bio domaćin svjetskog prvenstva u nogometu. Najveći uspjeh postigli su u Italiji 1990. godine.
U osmini finala poraženi su od Kameruna nakon produžetaka rezultatom 1:2. Nakon tri propuštena svjetska prvenstva 2002, 2006 i 2010 uspjeli su se kvalificirani na SP 2014.
Grupa C: Grčka i Obala Slonovače (Estadio Castelao – Fortaleza)
Najviše nastupa za reprezentaciju ima legendarni Theodoros Zagorakis, najbolji igrač EP-a 2004. godine u Portugalu, koji je sakupio čak 120 nastupa. Najbolji strijelac Grčke je Nikos Anastopoulos, dugogodišnji napadač Olympiakosa iz osamdesetih,koji je u 74 nastupa zabio 29 golova. Grčka do 1994. godine nikada nije učestvovala na Svjetskim prvenstvima.
Obala Slonovače jedna je od najboljih afričkih reprezentacija u zadnjih desetak godina, ali i reprezentacija koja iza sebe ima tek dva nastupa na svjetskim prvenstvima Obala Slonovače je 2006. i 2010. godine završavala kao treća u skupini, te nije izborila prolazak dalje. U Njemačkoj 2006. je bila treća iza Argentine i Nizozemske, dok je u Južnoj Africi završila iza Brazila i Portugala.