Ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić i predstavnici Misije MMF-a i Svjetske banke zaključili su danas u Sarajevu da je vidan napredak u finansijskom sektoru BiH u odnosu na 2006. godinu, kada je rađen posljednji pregled Programa ocjene finansijskog sektora , a analizirani su podaci u nadležnim institucijama entiteta i na nivou BiH. Iz Ministarstva finansija i trezora BiH saopšteno je da je Špirić naglasio da se ovog puta pregled stanja finansijskog sektora dešava nakon globalne ekonomske recesije izazvane finansijskom krizom u razvijenim zemljama, te da se BiH ove godine suočila i sa razornim poplavama. “Imajući u vidu razmjere prirodne katastrofe, ekonomija u BiH pokazala je veću otpornost nego što se očekivalo i imaćemo pozitivan ekonomski rast. Bilježimo i rast prihoda od indirektnih poreza za 3,4 odsto tokom 10 mjeseci ove godine”, rekao je Špirić. On je dodao da je neophodno stvarati uslove kako bi bio obezbijeđen značajniji ekonomski rast, što podrazumijeva i sprovođenje strukturalnih reformi, na kojima kroz svoje projekte insistiraju i MMF i Svjetska banka. Špirić je naglasio da je neophodno voditi računa o ustavnim nadležnostima kod kreiranja preporuka, jer to garantuje njihovu efikasnu realizaciju.
Predstavnici MMF-a i Svjetske banke rekli su da kroz FSAP analiziraju bankarski sektor, oblast osiguranja, platni promet i obezbjeđenje od rizika u ovim oblastima. Oni su naglasili da je od posljednjeg pregleda u BiH bilo korisnih zakonskih izmjena kako bi se unaprijedilo stanje finansijskog sektora, a da se neke oblasti sada prvi put analiziraju. Izvještaj i preporuke Misije MMF-a i Svjetske banke u oblasti FSAP-a trebalo bi da budu završeni do 18. novembra.
Blagovremeno formiranje vlasti u BiH na svim nivoima dalo bi dodatni impuls provođenju reformi iz standby aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), izjavio je za Dnevni avaz rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Ruben Atojan. Odgovarajući na upit može li se u ovom mjesecu očekivati posjeta MMF-a radi zaključivanja pregleda započetog u septembru, a sve kako bi se razmotrile mogućnosti uplate devete i desete tranše od po 133 miliona KM, Atojan je kazao da vode kontinuirani dijalog s vlastima u BiH u vezi s politikama. Odluka o vremenskom okviru i obliku naredne misije, dodaje, bit će donesena u narednim sedmicama. “Razmatranje pregleda od Izvršnog odbora MMF-a ovisi o napretku u provođenju politika koje za cilj imaju unapređivanje poštivanja poreznih propisa i borbu protiv poreznih prevara, jačanje stabilnosti finansijskog sektora i jačanje supervizije bankarskog sektora te zauzdavanje potrošnje vlada koja nije direktno povezana sa sanacijom posljedica poplava koje su pogodile zemlju u maju. Mi smatramo da je odluka o tome kada će osmi pregled standby aranžmana biti zaključen na vlastima BiH”, kazao je Atojan.