Nakon oslobađajuće presude izrečene četničkom vojvodi i vođi srpskih radikala Vojislavu Šešelju, oglasilo se hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova. U skladu sa Zakonom o strancima, a zbog opasnosti za javni poredak, Šešelju se može zabraniti ulazak u zemlju, ako pristupi graničnoj kontroli.
O tome su obaviješteni svi granični prijelazi. Odluka je donesena nakon telefonskog razgovora predsjednice i premijera – koji su se složili da je Vojislav Šešelj nepoželjan u Hrvatskoj idućih 20 godina, koliko najdulje može trajati zabrana.
A komentari na oslobađajuću presudu ne jenjavaju. Jutros je u emisiji U mreži prvog Hrvatskog radija ministar pravosuđa Anton Šprlje najavio da hrvatsko pravosuđe se neće pomiriti presudom.
Hrvatska će tražiti da se uloži žalba. Uputit ćemo upozorenje da se Šešeslj u dva predmeta spominje kao dio udruženog zločinačkog podhvata, sada se ne spominje. Nadamo se da će to biti jedan od argumenata koji će se koristiti. Ne možemo prihvatiti pravni stav da ponašanje Šešelja je imalo samo političke ciljeve. Sada analiziramo postoje li kaznena dijela koji nisu obuhvaćeni Haškim sudom. Hrvatska neće biti pasivna. Upozorit ćemo svjetsku javnost što se događalo i kakav će to utjecaj imati na budućnost, poručio je ministar pravosuđa Anton Šprlje.
Kako službena hrvatska politika treba reagirati na oslobađanje Vojislava Šešelja i kako će se nova haška presuda odraziti na hrvatsko-srbijasnke odnose analiziralo se i u Poligrafu Prvog programa Hrvatskog radija.
Andrej Plenković iz HDZ-a smatra da je najveća odgovornost sada na haškom tužiteljatvu. Rekli su da će si uzeti nekoliko dana da prouče cijelu presudu. Hrvatska može dati određene elemente tužiteljstvu zašto smatra da bi ono trebalo uložiti žalbu na onu presudu o da žalbeno vijeće ne bi podržalo ovakva razmišljanja dvojice sudaca i da bi se vratilo ocijenama o velikospskom projektu, o agresiji na Hrvatsku, na Bosnu i Hercegovinu kao što je to bio slučaj u većini dosadašnih presuda. Mislim da je ovo pravna bitka za koju ovo nije konačna epizoda.