Makedonska vlada generalno poštuje vjerske slobode ali se čini da se povećava politizacija vjerskih pitanja, što ima negativan efekat na vjersku toleranciju, objavljeno je u izvještaju Stejt departmenta o vjerskim slobodama u svijetu tokom protekle godine u dijelu koji se odnosi na Makedoniju, prenijeli su makedonski mediji.
U Makedoniji, kako se navodi, ne postoji zvanična državna religija, a Ustavom i zakonima su zaštićene vjerske slobode koje vlada u praksi generalno poštuje.
Ipak, ukazuje se, gotovo sve vjerske grupe tvrde da vlada favorizuje Makedonsku pravoslavnu crkvu preko garantovanih poreskih olakšica u finansira izgradnju novih crkava.
Osim toga neke vjerske grupe kažu da vladajuća koalicija u kojoj dominira makedonska partija pravoslavne orijentacije politizuje vjeru za sopstvene političke ciljeve, pozivajući se na vjerska uverenja i identitet većine u zemlji i na pomoć, inače, nekanonske Makedonske pravoslavne crkve.
MPC, pak, demantuje bilo kakvu vezi sa vladom navodeći da se crkva ne uključuje u politiku, stoji u Izveštaju.
Neki pripadnici muslimanske zajednice koji su ujedno i članovi vlade kažu da je i Islamska verska zajednica imala koristi od bliskih veza sa vladom.
Tu se prije svega pominje vladina podrška Islamskoj verkoj zajednici za proveru aplikaciju za vize za odlazak na hadžiluk u Saudijsku Arabiju.
Podsjeća se da je Stejt department prošle godine konstatovao da je bilo zloupotreba ili diskriminacija na osnovu vjerske pripadnosti, uvjerenja ili prakse.
“Etničke tenzije povremeno negativno utiču na verske slobode, a čini se da se politizacija verskih pitanja povećava i da ima negativan efekat na vjersku toleranciju”, ocjenjuje Stejt department i dodaje da zbog toga što je vjerski identitet često u korelaciji sa etničkim bilo jako teško da se kategorizuju kao vjerska netrpeljivost.
Bilo je i slučajeva napada na groblja i vjerske objekte a MPC je prijavila desetak pljački crkvenih objekata.
Šef samoproglašene ohridske arhiepiskopije koja je povezana sa Srpskom pravoslavnom crkvom koja ne priznaje MPC, Jovan Vraniškovski je ostao u zatvoru zbog navodne pronevjere novca.
U MPC kažu da su poteškoće sa kojima se Vraniškovski i njegovi sljedbenici suočavaju isključivo pravne prirode i da nisu imale nikakve veze sa vjerskim slobodama ili uticajem MPC.
U oktobru je srpski patrijarh za MPC rekao da je to “pseudocrkvena organizacija podržana od strane državnih vlasti”, što je uvrijedilo pravoslavne Makedonce.
Pred kraj prošle godine nastavljeno je suđenje šestorici etničkih Albanaca muslimana za ubistvo petorice etničkih Makedonaca u selu Smiljkovci aprila 2012 godine. Neki mediji i vladini predstavnici su okrivljene opisivali kao islamske teroriste.
Sa druge strane, Bektašijska zajednica je prijavila zlostavljanje i povremene prijetnje pojedinaca sa različitim tumačenjima islama, navodi se u godišnjem Izveštaju Stejt Departmenta o stanju vjerskih sloboda u Makedoniji.