Generalni sekretar Alijanse uvjerava da se, nakon neuspjelog puča, nije razgovaralo o članstvu Turske u tom vojnom savezu.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg smatra da “čistka u kojoj su suspendirane ili uhićene tisuće pripadnika turske vojske nakon neuspjelog pokušaja puča nije oslabila vojsku te zemlje”. “Turska ima veliku vojsku, profesionalne oružane snage, i siguran sam da će i dalje biti snažan saveznik u NATO-u”, rekao je on za Reuters na marginama sastanka ministara obrane više od 30 zemalja uključenih u koaliciju protiv oružane skupine Islamska država Irak i Levant. Približno 60.000 vojnika, policajaca, sudaca, službenika i učitelja suspendirano je ili uhićeno nakon pokušaja puča, što je povećalo napetost u zemlji od 80 milijuna stanovnika koja graniči sa Sirijom i zapadni je saveznik protiv ISIL-a, podsjeća Reuters. Gotovo trećina od približno 360 generala turske vojske uhićeno je nakon neuspjelog puča 15. srpnja. U međuvremenu su nizozemski, njemački i kanadski ministri vanjskih poslova izrazili zabrinutost zbog razmjera čistki turskih vlasti i pozvali Tursku da poštuje vladavinu prava.
Na granici svih nestabilnosti
Stoltenberg očekuje da će turska reakcija na pokušaj puča biti odmjerena i u skladu s vrijednostima NATO-a, dodavši da se nije razgovaralo o članstvu Turske u vojnom savezu. “Za sve nas je bitno da Turska i dalje bude snažan saveznik u NATO-u, jer se Turska nalazi na granici svih nestabilnosti, svega nasilja koje smo vidjeli u Iraku i Siriji”, kazao je Stoltenberg. U izjavi novinarima nakon sastanka ministara obrane u bazi Andrews pokraj Washingtona, američki ministar obrane Ash Carter rekao je da je sastanak usredotočen na stabilizaciju i obnovu koja će uslijediti nakon nakon pobjede nad ISIL-om. Stoltenberg je dodao da postoji veća potreba za razmjenom informacija unutar NATO-a, a posebno kada je riječ o borbi protiv ISIL-a. “S jedne strane, moramo prikupiti više obavještajnih podataka, a s druge, moramo imati bolje mehanizme razmjene podataka”, rekao je Stoltenberg.