Štrajk na 13 fakulteta – članica Univerziteta u Sarajevu, koji je započeo u ponedjeljak, 8. septembra, legalan je i u skladu sa zakonom, tvrdi predsjednik Sindikata UNSA Berko Zečević.
Komentarišući dopis Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS-a, u kojem sekretar Ministarstva Ljiljana Prelčec traži od dekana čiji su fakulteti u štrajku pisano očitovanje o tome da li se štrajk provodi u skladu sa zakonima, te koji su to poslovi koji se, za vrijeme štrajka, ne smiju prekidati, Zečević smatra da je ovaj potez sramotan i da se kosi sa osnovnim principima demokratije.
Pritisak ili sukob
– Očito je da se pokušava izvršiti presing na dekane da odustanu od štrajka. Želi se izazvati sukob između Sindikata i dekana, a da oni koji su stvarni uzročnici problema ostanu negdje u pozadini, mišljenja je Zečević.
U dopisu, sekretar Ministarstva od dekana, učesnika u štrajku traži da u roku od 24 sata dostave Ministarstvu informaciju o tome da li se štrajk na njihovim fakultetima odvija legalno. Zečević smatra da se dopis trebao proslijediti rektoru UNSA Muharemu Avdispahiću, a ne dekanima.
– Na fakultetima koji su u štrajku ne obavljaju se nastavne aktivnosti, a sve ostalo je dopušteno. Dakle, nema ispita i konsultacija, ali sve službe rade, pojasnio je Zečević, dodavši da je pomenuti dopis dno dna demokratije u Kantonu.
Prof. dr. Faruk Mekić, prorektor za nastavu UNSA, smatra da isključivo sud treba odlučivati o legalnosti štrajka, a da je kolektivni ugovor neophodan i visokom obrazovanju u KS-u. Mišljenja je da u ovoj situaciji najviše ispaštaju studenti, a da se problemi trebaju rješavati na potpuno drugačiji način.
– Svi zahtjevi su opravdani. To niko ne spori. Međutim, treba napraviti bolju organizaciju i naći adekvatniji način. Nagomilane probleme ne može riješiti sam sindikat. Trebaju se uključiti dekani, Vlada, upravni odbori, i posljednji, ali ne i manje važni, studenti, ocijenio je Mekić.
Predsjednik Sindikata UNSA dodaje da su tranše koje je Kanton izmirio prema fakultetima samo povod za štrajk. Ključna stvar je definisanje statusa Univerziteta kao budžetskog korisnika u Kantonu Sarajevo.
Očitovanja
– To je moguće jedino ako potpišemo kolektivni ugovor o radu sa Vladom. Time bi se riješili ekonomski i socijalni uvjeti rada fakulteta. Dvanaest godina postoji odluka Vlade po kojoj neće da finansiraju prijem mladih ljudi na akademsku zajednicu. Jedino ako fakulteti imaju sopstvena sredstva, mogu zaposliti nekoga, dodao je Zečević.
Prof. dr. Šaćir Filandra, dekan Fakulteta političkih nauka, kratko nam je kazao da je dobio dopis Ministarstva, ali o legalnosti štrajka nije htio govoriti.
– Nije moje da to komentarišem. Očitovaćemo se vjerovatno za dan-dva, kazao je kratko Filandra, koji nije bio raspoložen za razgovor o ovoj temi.
Prof. dr. Nedžad Korajlić, dekanFakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, također je dobio dopis, ali napominje da se o njemu neće izjasniti sve dok od Sindikata i pravobranioca ne dobije potrebnu dokumentaciju.
– Moram prvo prikupiti podatke kako bih se ja kao poslodavac mogao izjasniti, kazao je Korajlić.
Kako saznajemo, jučer su predstavnici Sindikata održali sastanak sa osam dekana čiji su fakulteti u štrajku. Cilj je bio upoznati se sa problemima, kao i savjetovati dekane na koji način trebaju odgovoriti na pismo koje su dobili od Ministarstva?!