Sjednica Strateškog komiteta za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva biće održana danas u Sarajevu zbog analize i unapređenja aktivnosti na rješavanju viška naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava u Bosni i Hercegovini. Domaćin sjednice je komanda EUFOR-a u BiH, a njome će predsjedavati ministrica odbrane BiH Marina Pendeš. Predviđeno je da sjednici prisustvuju njeni zamjenici Boris Jerinić i Sead Jusić, lideri Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH, te predstavnici Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Najavljeno je i prisustvo predstavnika Kancelarije specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini, UNDP-a, OSCE-a, NATO štaba Sarajevo, te ambasada SAD-a, Švajcarske, Austrije i Švedske.
U posjedu bh. građana nalazi se više od milion komada oružja, od toga 750.000 ilegalnog oružja. Oružane snage BiH imaju viška oko 19.000 tona municije i minsko-eksplozivnih sredstava. Zvanične institucije svojim nedjelovanjem BiH su stavile u poziciju zemlje u kojoj višak naoružanja predstavlja veliki sigurnosni problem. U našoj zemlji nalazi se oko milion komada oružja, od čega 80% nije pod kontrolom. Situacija je alarmantna. Stručnjaci navode – prijetnju posebno predstavljaju minsko-eksplozivna sredstva, zatim naoružanje iz proteklog, kao i 2. svjetskog rata, posebno ono koje je skriveno na različitim mjestima u privatnoj svojini. “Naoružanje koje posjeduju Oružane snage je pod njihovom kontrolom i često ga imaju viška, zaostalog iz rata ‘92-95. i novonabavljenog, koje je već zastarjelo. Taj višak je šteta uništavati. Neeksplodirana ubojna sredstva i naoružanje zaostalo iz perioda ‘92-95 je sigurnosna prijetnja”, kaže Izet Beridan, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.
Profesor Beridan smatra da bi, kada je riječ o oružju u posjedu građana, trebalo omogućiti da oni besplatno predaju oružje bez snošenja sankcija. “Predlažem da odlukom Predsjedništva budu abolirani svi koji su to naoružanje i opremu ispred sve tri vojske u BiH prikrivali. Najbolje bi bilo taj višak naoružanja legalnim putevima prodati legitimnim organima i vladama drugih zemalja kojima je ono neophodno, makar bilo staro”, kaže profesor. U Centru za sigurnosne studije imaju drugačije mišljenje. Armin Kržalić, projekt direktor Centra, tvrdi da bi najbolje bilo to oružje uništiti, jer se, kako ističe, radi o nestabilnoj municiji. Kržalić smatra da vlast svojim nedjelovanjem građane ohrabruje da koriste oružje, zakonska regulativa je loša. Uz sve to, Oružane snage BiH nemaju tačan popis onoga što posjeduju. “Tek se ustanovljava šta je ustvari to što se može adekvatno i sigurno skladištiti, a šta mora ići na proces uništavanja”, navodi Senad Mašović, zamjenik načelnika Zajedničkog štaba OSBiH za resurse.
Od 24.000 tona municije i drugih eksplozivnig sredstava, uništeno je 5.000 tona. Proces uništavanja trenutno je zaustavljen. Entiteti se ne mogu dogovoriti šta je, u kojoj mjeri i u čijem vlasništvu, kao i oko raspodjele istopljenog metala. No, ostaje problem naoružanja koje je u posjedu građana, a koje bi moglo biti najbolje tržište za teroriste, ali i za sve one koji žele ilegalno nabaviti oružje. S ovim problemom vlast se konačno mora uhvatiti u koštac.