Elektrotehnički fakultet u Banjoj Luci predstavio je prvi integrisani čip, poluprovodničke tehnologije, koji predstavlja najsofisticiraniji tehnološki proces. Na ovom projektu radili su studenti i profesori ovog fakulteta, a ovo je prvi ovakav čip u BiH.
Procjenjuje se da bi na tržištu ovaj čip dostigao vrijednost 30.000 eura.
Studentima ETF-a za razvoj prvog integrisanog čipa bilo je potrebno pet godina. Vanja Žerić i Dejan Gutić jedni su od inovatora ove ideje. Stečeno znanje bio je, kažu preduslov da bi se moglo pristupiti izradi.
“Dva su čipa bila u pitanju. Јedan je stabilizator odnosno regulator napona koji ima mogućnost da stabilizuje napon od 1.8 do 3,3 volta. Drugi je bio oscilator koji je neophodan za jedna ovakav čip”, kaže Vanja Žerić student Elektrotehničkog fakulteta u Banjoj Luci.
Diplomirani inženjer Dejan Gutić istakao je da se čipovi mogu koristiti u svakom kolu.
“Svako elektronsko kolo zahtjeva oscilator i naponski regulator. Vrlo je bitno da imamo stabilan napor i klok da bi ovo sve moglo da funkcioniše”, dodao je on.
Čip je urađen prema svim fabričkim parametrima, ali za sada nije planirano da bude plasiran na naše tržište.
Plan je da početkom sljedeće godine na globalno tržište izađe potpuno novi proizvod koji Elektrotehnički fakultet realizuje u saradnji sa drugim kompanijama. Do tada studenti ovog fakulteta nastavit će sa osvajanjem novih priznanja, piše RTRS.