Sud Bosne i Hercegovine odbacio je žalbu Tužilaštva BiH o pritvoru i blokiranju imovine osumnjičenih u slučaju Gibraltar kao neosnovanu. Tužilaštvo BiH od Suda BiH tražilo je da izvrši privremenu mjeru – blokada cjelokupne imovine (pokretne i nepokretne imovine i blokadu računa) osumnjičenih. Tužilaštvo, između ostalog osumnjičene tereti za počinjenje krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja, međutim, da bi se ostvarila bitna obilježja ovog krivičnog djela, neophodno je utvrditi da li osumnjičeni imaju status lica koja bi mogla počiniti ova krivična djela.
U tom kontekstu, navedeno je daTužilaštvo nije Sudu dostavilo dokaze koji potkrjepljuju navode da isti imaju svojstvo “službene ili odgovorne osobe u Federaciji” kako je to propisano u krivičnom zakonu FBiH.
Protiv ovog rješenja žalba nije dopuštena.
Sud BiH je ranije odbio prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje jednomjesečnog pritvora uhapšenima u akciji kodnog naziva “Gibraltar” i oni su pušteni na slobodu. Tužilaštvo BiH potom je uložilo žalbu na odluku Suda BiH i ona je danas odbijena.
U akciji “Gibraltar” pripadnici SIPA-e su 22. oktobra uhapsili direktora marketinške agencije S.V.R.S.A. Nevena Kulenovića, Belmu Kulenović, Sanjina Kulenovića, visoke rukovodioce kompanije HT “Eronet” Stipu Prlića i Zorana Bakulu, zamjenika generalnog direktora “Pink BH” Lajlu Torlak, bivšeg direktora “Mreže plus” Darka Aleksića, direktora agencije MITA Ejuba Kučuka i vlasnika agencije “Fabrika” Senada Zaimovića. Ova grupa osumnjičena je za organizovani kriminal, falsifikovanje službenih isprava, zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, poresku utaju, pranje novca, sklapanje štetnih ugovora, primanje i davanje dara ili drugih oblika koristi, te carinske prevare.