Italijanski nogomet pogođen je skandalom, ali do sada je žrtva bio samo Juventus, kome je oduzeto 15 bodova. No, vjeruje se da je to samo početak…
Iako u cijeloj Evropi postoje malverzacije i sumnjive transakcije zbog sumnjivih transfera, jedino su Italijani počeli da istjeruju pravdu. Kažnjen je Juventus, ali istraga o “grijesima iz prošlosti” traje, biće još svega.
Simone Muratore je jedan od nogometaša školovanih u Juventusovoj akademiji, ali se nikada nije probio do prvog tima. S 22 godine je debitovao u Seriji A, a na terenu je proveo samo 164 minute, od čega 150 u posljednja dva ligaška meča u sezoni 2019/20 kada je Juve već imao osiguranu titulu.
Samo nekoliko sedmica kasnije prodat je Atalanti za sedam miliona eura iako njegova tržišna vrijednost nikada nije bila veća od 500.000 eura. Danas ima 24 godine i nije odigrao nijednu utakmicu za Atalantu.
Pablo Moreno pridružio se Juveovom omladinskom timu u julu 2018. za 700.000 eura. Dvije godine kasnije, iako se nije probio dalje od omladinskog fudbala, prodan je Manchester Cityju za 10 miliona eura. Naravno, nije debitovao za City, luta na pozajmicama. Ovaj 20-godišnjak igra za CS Marítimo, 17. tim u portugalskoj ligi.
Manolo Portanova je prešao u Juventus iz akademije Lazija u ljeto 2017. za 250.000 eura. Za manje od četiri godine odigrao je 101 minut u Seriji A. To je bilo dovoljno da ga prodaju Genoi za 12 miliona eura. Iako Genoa danas igra u Seriji B, 22-godišnjak je samo njena rezerva.
Listu sumnjivih Juventusovih transakcija mogli bismo nastaviti još dugo. Od 62 transfera koji izazivaju sumnju italijanske federacije i organa za provođenje zakona, čak 42 je izvršio klub iz Torina. Najviše hajke bilo je oko “razmjene” Miralema Pjanića za Arthura. Iako je najbolja forma reprezentativca BiH odavno iza njega, Juventus ga je prije dvije godine procijenio na 60 miliona eura. Barca je Arthura procijenila na deset miliona više. Pjanić se ne samo vratio iz Barcelone, već nije napravio karijeru čak ni u Bešiktašu iz Istanbula. Uskoro će napuniti 33 godine i sada svoje bogatstvo traži u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Arthur je sada u Liverpoolu i tamo još nije odigrao ni minutu u Premier ligi.
Oči su najprije uprte u Juventus, ali svi ostali klubovi čekaju uplašeno u redu svjesni da su i sami radili loše stvari.
Nekoliko trenutaka nakon izbijanja pandemije, Juventus je objavio da su igrači pristali na četveromjesečno smanjenje plata kako bi pomogli klubu u teškoj situaciji. Italijanska štampa je pisala da je bivši kapiten Giorgio Chiellini ponudio kolegama dogovor u kojem će dio oduzete plate biti manji nego u zvaničnim najavama, jer će klub platiti ostatak ispod stola. Cijeli razgovor se odvijao u grupnom dopisivanju u aplikaciji WhatsApp.
Njemački “Sport” dodaje da je bivši stoper Matthijs de Ligt, nakon transfera u minhenski Bayern, pomogao tužilaštvu tako što je poslao tzv. screenshote ekrana grupnog razgovora. Mattia de Sciglio, koji još uvijek igra u Juveu, također je slao takve fotografije policiji.
Navijači Juventusa su bijesni. Počeli su odustajati od TV pretplate na veliko i raskidati ugovore. Ali njihov bijes je razumljiv. Budući da ne samo da bi nedostatak evropskih takmičenja značio finansijsku katastrofu za klub (npr. rasprodaju najvažnijih igrača), tako i drugi klubovi koriste sličnu praksu.
Iako za Inter nisu ni debitovali, Atalanta je platila 12 miliona eura klubu iz Milana za Marca Carrara i Davidea Bettellu. Danas 25-godišnji Carraro igra u Seriji C, a tri godine mlađi Bettella predstavlja drugoligaša Palerma.
Za Inter se veže još jedna sumnjiva transakcija. Milanezi su prije nekoliko mjeseci prodali Cesarea Casadeija Chelseaju za 15 miliona eura iako 19-godišnjak nije odigrao ni minutu u seniorskom nogometu. Trenutno veznjak igra za Chelsea U21 tim.
Naravno, problem je što je teško reći kada klub plaća za potencijal igrača, a kada samo vještački stvara vrijednost igrača. Međutim, niko ne sumnja u određenu sumnjivu transakciju Napolija.
Danas “Transfermarkt” cijeni fantastičnog napadača Viktora Osimhena na 70 miliona eura, a njegova tržišna vrijednost može biti čak i duplo veća. Problem je što je Napoli za njega platio 75 miliona eura već prije 2,5 godine, kada je imao samo jednu uspješnu sezonu u Lilleu. Ali kada bolje pogledamo, ovaj transfer krije nekoliko tajni.
Sumnje su izazvale i druge transfere tog ljeta između Napolija i Lillea. Francuski klub je dobio: Orestisa Karnezisa za preko pet miliona eura, Klaudija Manzija za četiri, Cira Palmierija za sedam i Luigija Liguorija za četiri. Ukupno 20 miliona eura za igrače koji nisu ni debitovali u Ligue 1. Od njih četiri, samo je Karnezis nastupio u dresu Lillea, ali samo u jednom meču u prvoj fazi Kupa Francuske.
Ni prvaci Italije ne mogu mirovati. Tužilaštvo u Milanu je već pokrenulo istragu o prodaji Milana kada je investicioni fond Elliott Managament nedavno prodao italijanski klub grupi Red Bird Capital Partners. Uskoro ćemo znati više detalja.
Italijanski nogomet svako malo zadesi neki veliki skandal. Krajem februara saznat ćemo konačni sud aktuelnog skandala, a strepe Napoli, Inter i Milan. Juventus je već kažnjen, ali uvijek može gore.
U Italiji vjeruju da je najbolje da se redom kažnjavaju svi oni koji su prekršili pravila, kako bi u budućnosti Serija A bila čistija nego što je sada. Ali Italijani kao Italijani, prije ili kasnije izbit će neki novi skandal, samo je pitanje zbog čega i ko će imati glavnu ulogu. Ovaj put ona je pripala Juventusu…