Sedamdeseta godišnjica savezničkog iskrcavanja u Normandiji bit će dirljivija od ijedne prije jer će se svijet na njoj oprostiti od svojeg “najbolje generacije”, posljednjih neposrednih svjedoka Dana D, danas ostarjelih i mahom onemoćalih ratnih veterana u devedesetim godinama.
Stotine živućih veterana već danima pristižu u Normandiju kako bi na njezinim plažama sudjelovali u obilježavanju 70. godišnjice najmasovnije invazije u historiji ratovanja. Invazije kojom je slomljena nacistička okupacija Europe, konačno oslobođeni stravični nacistički logori smrti i završen višegodišnji brutalni sukob koji je veći dio zapadne Europe ostavio u fizičkim i ekonomskim ruševinama.
Uz njih će biti i 17 svjetskih državnika, uključujući američkog predsjednika Baracka Obamu, francuskog predsjednika Francoisa Hollandea, njemačku kancelarku Angelu Merkel, britansku kraljicu Elizabetu.
Iako su im odnosi zategnuti zbog ukrajinske krize, s njima će biti i Vladimir Putin, čija je zemlja dala golem doprinos ratnoj pobjedi na drugoj strani Europe. Putin će iskoristiti ovu priliku da se odvojeno sastane s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i britanskim premijerom Davidom Cameronom.
Francuski predsjednik Francoise Hollande pozvao je jučer svjetske čelnike koji stižu u Francusku na obilježavanje 70. godišnjice Dana D da tu priliku iskoriste za smirivanje krize u Ukrajini.
I ovaj će se petak na normandijskim grobljima odati počast tisućama palih vojnika, uključujući i njemačke, koji leže jedni blizu drugih na sjevernoj francuskoj atlantskoj obali. Ukupno je u ta tri mjeseca oko 100 hiljada vojnika s obje strane i oko 20 hiljada normandijskih civila izgubilo živote. Deseci tamošnjih sela obilježavaju godišnjicu izložbama, okupljanjima starih ratnih drugova, vatrometima, preletima starih aviona i drugim događanjima.