Tunel Gotthard prolazi kroz srce švicarskih Alpi i povezuje centralni švicarski kanton Uri sa jugom zemlje. Tunel je dug 57 kilometara, koštao je oko 12 milijardi švicarskih franaka a gradilo ga je 2.400 radnika. Sada će putovanje vozom iz Ciriha do Milana trajati dva sata i 40 minuta.
Ideju za izgradnju ovog tunela dao je švicarski inžinjer Carl Eduard Gruner 1947. godine. Bio je to vizionarski projekat, za kojeg je Gruner kazao da bi mogao biti završen do početka 21 stoljeća.
Time je zasađeno sjeme jednog od najvećih građevinskih poduhvata, koji će od ove sedmice, nakon što vozovi počnu saobraćati kroz tunel Gotthard, transformisati putovanje kroz srce Evrope. Da bi tunel bio izgrađen iskopano je više od 28 miliona tona stijena. Izgradnja je zvanično započela 1999. godine, ali je bilo mnogo birokratskih i finansijskih problema zbog zabrinutosti u održivost projekta. Građani Švicarske su konačno na referendumu 1998. godine izglasali da su za izgradnju tunela, uključujući i povećanje putarine, kako bi se izgradnja tunela finansirala. Otvaranjem željezničke linije kroz tunel Gotthard poboljšat će se saobraćajna mreža općenito, jer će se suzbiti zagađenje okoliša i uništavanje puteva. Očekuje se da se poveća broj putnika u željezničkom saobraćaju i to sa trenutnih 9.000 na 15.000 do 2020. godine. Zvanično otvorenje tunela planirano je za srijedu, 01. juna, a osim švicarskih zvaničnika prisustvovat će predsjednik Francuske Francois Hollande, kancelarka Njemačke Angela Merkel i premijer Italije Matteo Renzi.
Potpuna upotreba tunela počet će u decembru ove godine. Tunel Gotthard će tako prestići japanski tunel Seikan, koji je sa 53,9 kilometara do sada bio najduži na svijetu.