Znanstvenicima je DNA analiza zadala hladan tuš. Naime, oni konji za koje se vjerovalo da su posljednji divlji konji na svijetu, poznati kao Przewalski, u stvari su pripitomljeni konji koji su potom pobjegli svojim vlasnicima, a divljih uopće više nema.
“To je bilo jedno veliko iznenađenje”, rekla je koautorica znanstvenog rada Sandra Olsen iz arheološkog odjela instituta za bioraznolikost i muzeja prirodoslovne povijesti Univerziteta Kansas. “Znači da više uopće nema živućih divljih konja- to je onaj tužni dio”.
Studija je temeljena na arheološkim istraživanjima dva lokaliteta sjevernog Kazahstana, zvanih Krasniji Jar i Botaj, na kojima su otkriveni najraniji dokazi pripitomljavanja konja (prije više od 5000 godina).
Daljnjim istraživanjima tih korijena su znanstvenici uspjeli sekvencirati genome 20 konja iz Botaja temeljem njihovih kostiju i zuba otkrivenih na tom mjestu te još 22 konja s cijelog euroazijskog područja.Nakon toga su usporedili te drevne genome konja s već objavljenim genomima 18 drevnih i 28 modernih konja.