Predsjednik SAD Donald Tramp odobrio je napad na Iran zbog obaranja američkog drona, ali je poslije nekoliko sati odustao i povukao naređenje, javlja „Njujork tajms“.
Tramp je, kako navodi neimenovani zvaničnik upoznat sa situacijom, prvobitno odobrio nekoliko vazdušnih napada na radare i raketne sisteme.
Planirano je da se vazdušni napadi sprovedu u zoru, kako bi rizik po stanovništvo bio najniži, prenosi Rojters.
Zvaničnik je za „Njujork tajms“ izjavio da su avioni bili u vazduhu, a brodovi na pozicijama, kada je došlo naređenje da se odustane od napada.
Kako se navodi, napad SAD bi bio odgovor na obaranje osmatračkog drona vrednog 130 miliona dolara.
Nakon dugih rasprava u Beloj kući između predsednikovih visokih zvaničnika za nacionalnu bezbednost i čelnika Kongresa, kako je navelo nekoliko visokih administrativnih zvaničnika koji su o tome obavešteni, očekivao se napad. Operacija je već bila spremna za početak, ali onda je otkazana.
Nagli preokret zaustavio je ono što bi bila predsednikova treća vojna akcija protiv ciljeva na Bliskom istoku. Ne zna se da li se Tramp jednostavno predomislio o napadima ili je do odlaganja došlo zbog logistike ili strategije.
Juče je Tramp najavio američki odgovor kada je osudio obaranje bespilotne letelice u području za koji Vašington tvrdi da je međunarodni vazdušni prostor.
„Iran je napravio veoma veliku grešku!“, napisao je Tramp.
Međutim, nakon toga, on je rekao da veruje da rušenje drona možda nije bilo namerno.
Ko je bio za napad, a ko protiv?
Nakon rušenja bespilotne letelice vredne 130 miliona dolara, Trampovi su savetnici za nacionalnu bezbednost bili podeljeni oko toga hoće li SAD vojno odgovoriti.
Viši zvaničnici administracije rekli su da su državni sekretar Majk Pompeo, savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton i šefica CIA Đina Haspel bili za napad.
Međutim, visoki zvaničnici Pentagona upozorili su ih kako bi takva odluka mogla rezultirati spiralnom eskalacijom s velikim rizicima za američke snage u regiji, piše „Njujork tajms“.
Bela kuća odbila je da komentariše bilo šta o planovima za ovaj napad i odluci i odlaganju, a ni iz Pentagona nisu hteli ništa da kažu, ali niko od vladinih zvaničnika nije tražio da se članak o planovima za napad ne objavi.
„Njujork tajms“ dodaje da za sada nije jasno da li će napad na Iran biti, na kraju, izvršen.
Iranci negiraju
Prethodno su iranski zvaničnici negirali da je Iran oborio američki dron u međunarodnim vodama. Šef iranske diplomatije Mohamed Džavad Zarif je najavio da će Teheran to pitanje izneti pred Ujedinjene nacije.
„SAD vode ekonomski terorizam protiv Irana, sprovele su prikrivenu akciju protiv nas i zadiru na našu teritoriju. Ne želimo rat, ali revnosno ćemo braniti naše nebo, kopno, vodu“, naveo je Zarif na Tviteru.
Iranskka revolucionarna garda je prethodno objavila da je srušila špijunski dron koji je ušao u njen vazdušni prostor.
Incident se desio u vreme pojačanih tenzija između Irana i SAD.
Amerika je nedavno okrivila Iran za napade na naftne tankere u Omanskom zalivu dok je Teheran objavio da će uskoro preći ograničenja u svom nuklearnom programu.
Zapad strahuje da će Iran početi da obogaćuje uranijum i da proizvede i nuklearno oružje.
FAA zabranila letove iznad Persijskog, Omanskog zaliva
Federalna administracija za vazduhoplovstvo SAD (FAA) izdala je zabranu leta za američke avione iznad delova Persijskog i Omanskog zaliva zbog povećanih tenzija sa Iranom.
– Postoje povećane vojne aktivnosti i pojačane političke tenzije u regionu, koje predstavljaju rizik po operacije američke civilne avijacije – saopšteno je iz FAA, prenosi AP.
Aviokompanija „Junajted erlajns“ obustavila je letove iz Njuarka do Mumbajia zbog bezbednosne situacije u Iranu, gde je oboren jedan američki dron.
Iz kompanije poručuju da su izvršili „temeljnu bezbednosnu procenu“ leta prema Indiji, koji prolazi i kroz iranski vazdušni prosor, i došli do zaključka da letove obustave.
Senatori kritikuju Trampa
Senatori iz Demokratske stranke kritikovali su američkog predsednika Donalda Trampa zbog eskalacije tenzja sa Iranom.
Senator Elizabet Voren iz države Masačusets koja je kandidat za predsednika SAD na izborima naredne godine objavila je na društvenoj mreži „Tviter“ tekst „Njujork tajmsa“ i kritikovala Trampa zbog povlačenja iz sporazuma sa Iranom postignutog 2015. godine.
„Tramp je obećao da će naše vojnike vratiti kući. Umesto toga on se povlači iz funkcionalnog dogovora i podstiče novi, nepotreban sukob. Nema opravdanja za dalju eskalaciju krize i treba da se povučemo sa ivice rata“, navela je Vorenova u poruci.
Senator Kris Marfi iz Konektikata i koji je u Komitetu za spoljne poslove američkog Senata, takođe je kritikovao politiku Trampa prema Iranu.
Prema njegovom mišljenju, Amerika je u sporu sa Iranom na osnovu Trampovog izbora jer je on ispred diplomatije stavio eskalaciju i bez ikakve zamisli kako da se izvuče iz krize koju je pokrenuo.