Direkcija za ekonomsko planiranje BiH očekuje u ovoj godini od 880 do 940 miliona KM direktnih stranih ulaganja, a najviše – 690 miliona KM u elektroenergetski sektor. Direktna strana ulaganja za ovu godinu u ostale sektore, prema očekivanjima, bi se kretala u rasponu od 190 do 250 miliona KM, navodi se u dokumentu nacionalnih reformi. Ulaganja u elektroenergetski sektor u ovoj godini trebale bi izvršiti kompanije “EFT grupa” do 340 miliona KM, “Komsar enerdži” do 200 miliona KM i Termoelektrana-toplana /TE–TO/ Zenica oko 150 miliona KM.
Ulaganja “EFT grupe” u termoelektranu “Stanari” predviđena su u iznosu od 300 miliona KM, a očekuje se i početak gradnje hidroelektrane “Ulog” sa prosječnim godišnjim ulaganjem od 40 miliona KM. “Komsar enerdži” planira početak gradnje hidroelektrane “Mrsovo”, snage 37,3 megavata ukupne vrijednosti 200 miliona KM, a gradnja bi trajala tri do četiri godine, sa prosječnim godišnjim ulaganjem 50 miliona KM. Tu je i nastavak ulaganja u projekat “Ugljevik tri” u iznosu od 150 miliona KM. U ovoj godini “TE‐TO Zenica” nastavlja izgradnju elektroenergetskog objekta sa pretpostavljenim ulaganjem do 150 miliona KM.
Direkcija za ekonomsko planiranje u dokumentu navodi da nije uzet u obzir mogući početak gradnje termoelektrane “Tuzla blok sedam”, ukupne snage 450 megavata, u iznosu od 1,64 milijardi KM, jer se trenutno razmatra opcija finansiranja putem kreditnog zaduženja. Takođe, nije uzeto u obzir najavljeno ulaganje od 20 miliona KM za gasifikaciju postrojenja u brodskoj “Rafineriji nafte”, a upitan je i početak realizacije projekta izgradnje elektroenergetskog sistema “Gornja Drina”, zbog raskidanja ugovora o partnerstvu “Elektroprivrede Republike Srpske” i njemačke kompanije “RVE” /RWE/, navodi se u dokumentu nacionalnih reformi. Planiran je izgradnja dijela autoputa na relaciji Doboj Jug ‐ Žepče, gdje bi na bazi koncesije moglo biti obezbijeđeno potrebnih 380 miliona evra, a sredstva bi se sukcesivno uplaćivala, u skladu sa izgradnjom dionica puta.
Direktna strana ulaganja u narednoj godini procijenjena su na 980 miliona do 1,08 milijardi KM, gdje bi najveći dio od 680 miliona KM bila ulaganja u elektroenergetski sektor, a u 2017. godini projektovana direktna strana ulaganja bi se kretala u rasponu od 940 miliona do 1,04 milijardi KM.