BANJALUKA, SARAJEVO – Mada je to zakonom zabranjeno, kupovina i prodaja glasova za lokalne izbore dio je bh. svakodnevice. “Znam da se u ruralnim sredinama ljudi prodaju za vreću brašna, deset litara ulja ili deset kila šećera, to sam gledao svojim očima”, riječi su jednog sagovornika, Radio Slobodna Europa.
Nakon što je posljednji popis stanovništva pokazao apsurdnu situaciju da u BiH ima više birača nego građana, izvori iz CIK tvrde da je vrlo izvjesno da posle lokalnih izbora slijedi prečišćavanje Centralnog biračkog spiska. Pozivajući se na svoja saznanja EvroBlic piše da je samo u posljednja tri mejseca broj birača u BiH povećan za 17.000, što je i za državne parlamentarce nevjerovatan podatak. “Centralni birački spisak bi trebalo da bude samo odraz baze podataka iz Agencije za identifikaciona dokumenta (IDDEEA), s tim što bi ga najmanje dva puta godišnje trebalo prečišćavati. Očigledno je da IDDEEA nije dobro uvezana sa matičnim uredima, da ako je neko umro mora da bude automatski brisan sa biračkog spiska. Takođe, i osobe koje su odavile boravak iz BiH trebalo bi da budu brisane sa biračkog spiska”, kaže poslanik SNSD i član radne grupe za izmenu Izbornog zakona BiH Lazar Prodanović.
On priznaje da se prilikom izmjena Izbornog zakona BiH nije vodila rasprava o Centralnom biračkom spisku, jer za to nije postojala politička volja. Poslanik NDP Momčilo Novaković smatra da najveću odgovornost za tačan birački spisak ima CIK BiH. “Nema tu puno mudrosti. Postoji prostor, ali nema volje i političke saglasnosti o tome da se spiskovi ažuriraju i da Centralni birački spisak odražava stvarni broj birača koji mogu izaći na izbore. Čim parlament BiH počne da radi, pozabavićemo se time, da se – ako postoje neka zakonska ograničenja za tačnu evidenciju – ona otklone”, kaže Novaković.
U CIK BiH navode da podatke za Centralni birački spisak dobijaju, prije svega, od IDDEEA.
“Svi koji imaju važeću ličnu kartu, pa i oni koji su u inostranstvu, nalaze se na Centralnom biračkom spisku. Takođe, i oni koji nemaju ličnu kartu IDDEEA, ali su imali prebivalište u BiH 1991, mogu da budu registrovani birači ako dostave uverenje o državljanstvu BiH. U čitavoj priči su i nadležni organi koji bi trebalo da dostave odgovarajauće podatke IDDEEA, pre svega matični uredi, koji vode evidenciju o umrlima. Možemo samo pretpostaviti da tu ne postoji ažurnost”, rekla je portparol CIK BiH Maksida Pirić. Inače, kampanja za lokalne izbore u BiH, zakazane za 2. oktobar, je u punom zamahu, glasačkilistići su odštampani i poslati za dijasporu, odakle su se neki već vratili sa “zaokruženim” imenima kandidata. Naime, fotografiju glasačkog listića, za Lokalne izbore 2016, sa već navedenim glasom za gradonačelnika Tuzle na Facebooku je objavio Elvir Kasumović, jedan od vjećnika u Gradskom veću Tuzla. Na fotografiji se jasno vidi glasački listić, a od osam kandidata, “zaokružen” je glas za Bahrudina Hadžiefendića, kandidata SDA/SBB, prenela je regionalna N1 TV.