Biznis forum Kina plus 16 zemalja srednje i jugoistočne Evrope počinje 4. maja u Sarajevu. Očekuju se nove investicije i radna mjesta, ali i bolji imidž cijele zemlje. Energetika, poljoprivreda, turizam neke su od oblasti u kojima sve više privrednika iz svijeta prepoznaje potencijal i vidi svoj interes kroz ulaganja u BiH. Najveći broj učesnika do sada na Sarajevo biznis forumu, koji će biti održan u maju, to potvrđuje. Trud uložen do sada na promovisanju bh. potencijala daje rezultate. Stotinu miliona eura sa posljednjeg Foruma investirano je u poljoprivredu, a uspostavljene su i avionske linije sa zemljama Perzijskog zaljeva.
“Pokrenuli smo poljoprivrednu korporaciju koja pravi fabrike. Primjer je Bosna plod iz Brčkog. Sad je to najmodernija fabrika na području bivše Jugoslavije. Mislim da BiH može privući toliko turista da čitava bh. ekonomija može živjeti kao ekonomija Dubrovnika”, navodi direktor Bosna bank internationala Amer Bukvić.
Osim industrijskih grana, ulaganjima u visoko obrazovanje BiH može postati jedan od evropskih edukativnih centara, a mladi kadar ohrabriti da ostane i vidi perspektivu ovdje. “Studenti donose pare, to su stalni turisti. Oni ubacuju pare na univerzitete, univerziteti daju institutima, instituti su servis firmama i tako se okreće ekonomija zasnovana na znanju. To nam treba biti prvenstveni cilj”, dodaje Bukvić.
Iskorištenost samo 30 posto hidropotencijala potvrđuje tvrdnju da je proizvodnja električne energije privredna šansa koju ne smijemo propustiti. Slično misle i kineski investitori, zemlje koja iz godine u godinu ima sve veći GDP. U fokusu skorašnjih poslovnih susreta u Sarajevu je saradnja evropskih zemalja i Kine. “Oni traže izgradnju hidroelektrana. Nažalost, a možda je to i dobro – mnogi naši gospodarstvenici uzeli su koncesije na izgradnju malih hidroelektrana, imamo takvih 50-ak projekta i znamo da oni koji su ih dobili ne mogu izvesti te radove i onda to ima status ničega”, ocjenjuje predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Bruno Bojić. Ulaganje u hidroelektrane nije jedini interes Kine u našoj zemlji. “S Kinezima dogovaramo aranžman oko termoelektrana, očekujemo pismo namjere za TE Bugojno i TE kod Tomislavgrada. To je korak koji će značajno utjecati na privrednu situaciju u našoj zemlji”, ističe Gordan Milinić, direktor Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH – FIPA. Privredna stategija Kine usmjerena je na ulaganje i to najviše u infrastrukturu i energetiku. Investitori prije toga traže projekte i garanciju države da će im se uložena sredstva isplatiti. A cilj kineskih kompanija je širenje na druga tržišta.
“Proći će dosta vremena da počnemo dobivati investicije iz Kine koje se tiču poduzetničkih projekata, prije svega u prerađivačku industriju, što je naša najveća potreba. Poznata kompanija bijele tehnike HR ima globalnu ekspanziju i dobro bi bilo kad bi izgradili fabriku za evropsko tržište u BiH”, tvrdi profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Anto Domazet.
Svi nivoi vlasti ujedinjeni su s jednim ciljem – stvaranje pozitivnog poslovnog ambijenta za privlačenje investitora i otvaranje novih radnih mjesta. “Bosna i Hercegovina će 4. i 5. maja biti u fokusu regiona, da se vratimo na mapu investicija i prikažemo potencijale koji mogu biti atraktivni za investicije koje mogu doći i sa Istoka i sa Zapada”, poručio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.
Prvi put dolaze i predstavnici tri kineske provincije. Podršku je obećala i ambasadorica Narodne republike Kine u našoj zemlji Čen Bo, najavljujući angažovanje na privlačenju kompanija za ulaganja u BiH. Strane investicije u prirodne resurse, interes su svake države jer se otvara prostor za zapošljavanje domaće radne snage što ide u pravcu da bh. namjenska industrija, ponovo zauzme primat u regionu i plasmanom proizvoda na ino tržište bude konkurentna svjetskim kompanijama.
federalna.ba