Baku je takođe saopćio da je u oblasti vojnih akcija oboren helikopter Mi-24 i uništen tenk azerbejdžanske vojske, prenosi Tass.
Zvaničnici tih bivših sovjetskh republika međusobno su se optužili u subotu za sukobe koji su izbili protekle noći, a istovremeno svaka od strana tvrdi da je nanijela teške gubitke drugoj strani, prenosi agencija AP.
Glasnogovornik separatističkog predsjednika Nagorno-Karabaha David Babajan rekao je da je u borbama ubijen 12-godišnji dječak, dok je dvoje djece ranjeno u raketnoj vatri azerbejdžanskih snaga, navodi američka agencija.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je u međuvremenu razgovarao sa šefovima diplomatija Jermenije i Azerbejdžana, pozvavši ih da zaustave nasilje, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova Rusije, prenosi Tass.
Ranije u subotu, ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao je na hitan prekid sukoba duž linije razgraničenja u Nagorno-Karabahu, nakon što su vlasti Jermenije i Azerbejdžana saopćile da su u tom spornom regionu izbili žestoki sukobi.
Sukobi su u subotu izbili u Nagorno-Karabahu između azerbejdžanskih snaga i pobunjenika iz tog većinski jermenskog područja na teritoriji Azerbejdžana, a jermenske i azerbejdžanske vlasti se međusobno optužuju za kršenje sporazuma o prekidu vatre.
Snage pobunjenika iz Nagorno-Karabaha su takođe saopćile da je jermenska protivzračna odbrana oborila azerbejdžanski helikopter, ali su to kasnije negirale azerbejdžanske vlasti.
Nagorno-Karabah, koji se nalazi u Azerbejdžanu ali je pod kontrolom lokalnih Jermena, funkcioniše samostalno uz jaku vojnu i finansijsku podršku Jermenije od okončanja rata za nezavisnost 1994.
Obje strane su prijavile veći broj žrtava u novim sukobima, optužujući jedna drugu za kršenje prekida vatre, što ukazuje na to da je dvije decenije star konflikt, u kojem je poginulo oko 30.000 ljudi, daleko od toga da bude mirno razrješen.
Jermensko Ministarstvo odbrane u subotu je saopćilo da je “neprijatelj, koristeći tenkove, artiljeriju i avijaciju, pokušao da prodre dublje u odbrambene linije odbrambene vojske Nagorno-Karabaha i zauzme taktičke pozicije”.
Neprijatelj je u tome spriječen – navelo je Ministarstvo.
Sukob u Nagorno-Karabahu je izbio 1991. godine, u vrijeme raspada Sovjetskog Saveza. Primirje je sklopljeno 1994. godine, ali su sukobi ipak povremeno izbijali.