Historijska blaga skrivena desetljećima otkrivena su u kriptama katedrale, s predmetima uključujući grobne krune i obilježja srednjovjekovnih evropskih vladara.Skladište iz katedrale u Vilniusu u Litvanije nije viđeno od izbijanja Drugog svjetskog rata 1939. godine, navodi se u saopćenju za novine agencije Go Vilnius za promociju turizma.
Predmeti uključuju krunu koja je pripadala Aleksandru Jagelonu ili Aleksandru Jogailaitisu, kralju Poljske i velikom vojvodi Litvanije, koji je živio od 1461. do 1506. godine.
Ostali artefakti uključuju krunu, lanac, medaljon, prsten i ploču na lijesu koji su pripadali Elizabeti Austrijskoj ili Elžbieti Habsburgaitė, koja je živjela od 1436. do 1505. godine.
Tu su bili i kruna, žezlo, kugla, tri prstena, lanac i pločice na lijesu povezane s Barbarom Radziwiłł ili Barborom Radvilaitė. Bila je udana za Sigismunda II Augusta ili Žygimantasa Augustasa, kralja Poljske i velikog kneza Litvanije, a umrla je 1551. godine.
“Otkrivene grobne oznake monarha Litvanije i Poljske neprocjenjivo su historijsko blago, simboli duge tradicije litavanske državnosti, znakovi Vilniusa kao glavnog grada i veličanstvena djela zlatarstva i nakita”, rekao je nadbiskup Vilniusa Gintaras Grušas.
Artefakti bi bili stavljeni u kraljevske sarkofage kada bi bili položeni na počinak, a krune nisu nošene, već bi bile napravljene nakon smrti kako bi činile dio pogrebne grobnice, navodi se u izjavi.
“Ovo odražava običaje pokopa i odavanja počasti tog vremena. Ovo otkriće je od posebne važnosti za našu državnost, jer pokazuje lokaciju katedrale u Vilniusu kao nekropole elite Velikog vojvodstva Litvanije”, navodi se.
“Ovi su simboli važni i za državu i za svakoga od nas, kao znakovi evropskog identiteta, kao obnovljeni identitet stare države, kao znak snage naših korijena”, rekla je Rita Pauliukevičiūtė, direktorica Crkve u Vilniusu.
Predmeti su prvi put otkriveni 1931. kada je katedrala čišćena nakon proljetne poplave, otkrivajući kriptu s ostacima vladara.
Bili su izloženi sve do izbijanja Drugog svjetskog rata 1939. godine, kada su skriveni. Provedeno je nekoliko bezuspješnih pretraga prije nego što su istraživači obratili pažnju na kripte u septembru 2024. godine.
Korištenjem endoskopske kamere, artefakti su konačno pronađeni u decembru, umotani u novine s datumom iz septembra 1939. godine.
Oni će u budućnosti biti ispitani, restaurirani i predstavljeni javnosti, saopćila je nadbiskupija.