– U Unsko-sanskom kantonu nije zabilježen porast oboljelih od gripe, dok je u drugim dijelovima BiH u porastu broj virusnih i respiratornih oboljenja. Gripa je tipična zimska bolest koja se javlja u najhladnijim mjesecima u godini, što znači da se u našim krajevima dešava najranije u decembru, a katkad se prvi oboljeli registriraju u januaru i početkom februara. Kako su nam kazali u Domu zdravlja Bihać, ovo je vrijeme kad je sezona gripe i prehlade obično na pomolu, tako da se u idućim danima i mjesecima može očekivati povećan broj oboljelih od virusa gripe…
Kada osjetite prve simptome prehlade ili gripe neophodno je poduzeti sve mjere kako bi spriječili napredovanje bolesti, savjeti su ljekara. Vrhunac gripe tek slijedi, a to dobro znaju i građani, pa zbog toga konzumiraju mnogo voća i povrća koje sadrži vitamine.
– Najviše kupuju limun, mandarinu, narandžu, luk bijeli, đumbir sad i zelen-špinat, blitva, sve se to traži, u principu sve ide,– kaže Elvira Varcar, prodavač.
Gripa je najzaraznije oboljenje koje je gotovo svaki čovjek prebolio bar jednom u životu. Epidemija uglavnom počinje krajem godine, a završava u aprilu. Iako svake godine u svijetu odnese nekoliko stotina hiljada života, mnogi ovo oboljenje ne shvataju ozbiljno. Razlog tome je što se kod većine građana manifestuju simptomi koji su često slični običnoj prehladi, pa se zanemari činjenica da može imati vrlo ozbiljne posljedice na zdravlje ljudi. U Domu zdravlja Bihać kažu da se većina pacijenata javlja sa simptomima prehlade.
– U nekih možda dva do tri mjeseca imamo otprilike prosječno dnevno 70 pacijenata, a od tih 70 pacijenata, pretežno zbog prehlade javlja se oko polovina stanovništva. U suštini simptomi su povišena temperatura, respiratorni simptomi i ta obično temperatura traje 3-4 dana, i obično se pacijenti javljaju zbog povišene temperature koju ne mogu da snize u odgovarajuće parametre, – kaže dežurni ljekar Hitne službe Doma zdravlja Bihać, Dejan Josipović.
Vakcine su najefikasinija zaštita protiv gripe, kazali su nam u Zavodu za javno zdravstvo USK-a. Besplatnih 3000 doza koliko su osigurali u saradnji sa Zavodom zdravstvenog osiguranja su potrošene, najprije na rizične grupa a zatim i na zainteresirane građane.
– Epidemiološka situacija, bar što se tiče kretanja gripe je mirna, tačnije relativno mirna, međutim uvijek postoji potencijalni rizik, jer ne znamo, gripa se otprilike javlja od decembra do kraja marta i možemo očekivati da ova pojava povećanog broja akutnih respiratornih oboljenja, slučajeva sličnih gripi, može biti uvod u neku epidemiju. Sad za sad nemamo indicija da su virusi u takvom kretanju, jer je stvarno niska razina na nivou kompletne Evrope, – kaže prim.dr.Zarina Mulabdić, sprec. epidemiolog.
Gripa se lako širi, posebno na mjestima gdje boravi puno ljudi poput škola, bolnica i javnog prijevoza, zbog čega je za vrijeme gripe važno obratiti pažnju na svakodnevne navike. Najbolje je infekciju liječiti kod kuće, sve dok se se osoba ne oporavi dovoljno dobro, da se može vratiti u normalne aktivnosti. Savjet ljekara se mora potražiti ukoliko simptomi postanu ozbiljniji ili traju duže od sedam dana.