U Ženevi se održava ministarska konferencija koju organizira agencija Ujedinjenih naroda za pomoć izbjeglicama (UNHCR). Cilj je relokacija gotovo 480.000 sirijskih izbjeglica, što predstavlja 10 posto ukupnog broja Sirijaca u susjednim zemljama. Ovaj proces bi trebao biti okončan do kraja 2018. godine, ali se suočava sa mnogim izazovima, poput političke manipulacije i širenje straha od izbjeglica.
UN-ovi zvaničnici navode da se izbjeglička kriza može uspješno riješiti isključivo zajedničkim naporima međunarodne zajednice. Generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon pozvao je sve zemlje da pokažu veću solidarnost te podrže UN-ov plan za izbjeglice. “Ovdje smo kako bismo riješili najveću krizu našeg vremena. Pitanje izbjeglica i raseljenih osoba zahtijeva posebnu podršku zemalja članica UN-a. Globalna solidarnost mora biti na višem nivou. Danas ćemo raspravljati o važnim brojkama, ali prije svega tema ovog sastanka su ljudi, naši ljudi”, kazao je Ban.
UN-ov komesar za izbjeglice Filippo Grandi podsjetio je na patnje tih ljudi.
“Važno je naglasiti da su u fokusu naših razgovora izbjeglice. Nemojmo zaboraviti ono što su oni pretrpjeli u proteklih pet godina. Preživjeli su sukobe i razaranja, kao i fizičko nasilje i zlostavljanje, izgubili članove porodica i prijatelje. Uskraćeno im je obrazovanje, zdravstvena zaštita i prilika za rad. Mnogi su izgubili nadu u budućnost jer su životi sirijskih izbjeglica izloženi ogromnom pritisku”, naglasio je Grandi.
Izbjeglice ne žele iz Idomenija
Izbjeglice u kampu Idomeni odbijaju se premjestiti u druge kampove u Grčkoj.
Od jutros se niko nije registrirao kod policije za izmještanje. U tom improviziranom kampu na grčko-makedonskoj granici i dalje se nalazi 13.000 ljudi.
Neki od njih u znak protesta još ranije su šatore postavili na pruzi i odbijaju da se pomjere dok se ne otvore granice, javlja Marko Subotić, novinar Al Jazeere.
Grčke vlasti najavljuju donošenje zakona koji će omogućiti deportacije u Tursku i relokaciju u druge grčke kampove. Izbjeglica iz Sirije Nizam Eldin je kazao: “Čekat ćemo. I dalje se nadamo da će se otvoriti granice. Gdje možemo sada otići? Nismo došli ovdje da sjedimo, jedemo i da budemo u izbjegličkom kampu. Ovdje smo da pređemo granicu i zbog toga smo spremni čekati”.
“Kao i drugi, čekam da se otvore granice i vjerujem da ću jednog dana moći proći. Zato ćemo ostati ovdje, živjeti dan za danom dok se to ne dogodi”, dodao je Mahmoud iz Sirije.
Sirijski predsjednik Bašar al Asad pozvao je danas UN i ostale međunarodne organizacije da pomognu Siriji u obnovi Palmire nakon što su državne snage potisnule IDIL iz ovog drevnog grada.
Državna agencija SANA javila je da je Asad uputio ovaj apel u poruci generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu. Sirijski predsjednik se tom prilikom zahvalio Ban Ki Munu na tome što je pozdravio protjerivanje IDIL-a sa lokacije koja je na UNESCOV-oj listi svjetskog nasljeđa.
Asad je u poruci Ban Ki Munu ponovio da je Sirija spremna da sarađuje u iskrenoj borbi protiv terorizma.
“Ovaj trenutak je najprikladniji da se ubrza kolektivni rat protiv terorizma”, naglasio je sirijski predsjednik.