Razmatrajući apelaciju Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS za ocjenu ustavnosti člana 11 stav 2 Ustava Republike Srpske, Ustavni sud BiH je odlučio da takva norma ne može više da egzistira u Ustavu Republike Srpske.
Riječ je o odredbi koja je sastavni dio poglavlja Ustava Republike Srpske posvećenog ljudskim pravima i slobodama, a koja glasi: “Smrtna kazna može se izuzetno propisati i izreći samo za najteže oblike teških krivičnih djela”.
Kompletna presuda u ovom slučaju:
U predmetu broj U 7/19 Ustavni sud je, odlučujući o zahtjevu Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske za ocjenu ustavnosti člana 11. stav 2. Ustava Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 21/92, 28/94, 8/96, 13/96, 15/96, 16/96, 21/96, 21/02, 26/02, 30/02, 31/02, 69/02, 31/03, 98/03, 115/05, 117/05 i 48/11), utvrdio da osporena odredba nije u skladu sa članom II/2. Ustava Bosne i Hercegovine u vezi sa članom 1. Protokola broj 13 uz Evropsku konvenciju koji se odnosi na ukidanje smrtne kazne u svim okolnostima („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine“ – Međunarodni ugovori broj 8/03). Ustavni sud je ukinuo osporenu odredbu i utvrdio da osporena odredba prestaje važiti narednog dana od dana objavljivanja odluke Ustavnog suda u „Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”. Ustavni sud je naveo da je stupanjem na snagu Protokola broj 13 uz Evropsku konvenciju smrtna kazna ukinuta u svim okolnostima, te da navedeni protokol predstavlja pravno obavezujući akt za sve nivoe vlasti u Bosni i Hercegovini, uključujući i njene entitete.
U izjavu RTRS predsjednik Ustavnog suda BiH Zlatko Knežević rekao je da institucije RS imaju rok od tri mjeseca da izbrišu tu odredbu koja je današnjom odlukom Ustavnog suda praktično prestala i da postoji.
Knežević je rekao i da su sudije jednoglasno odbacile zahtjev 15 poslanika Predstavničkog doma PS BiH za ocjenu ustavnosti Zakona o drumskom saobraćaju Srpske koji su smatrali da Srpska nema pravo da izdaje licence za drumski saobraćaj jer je ta oblast regulisana istovjetnim zakonom na nivou BiH.
“Јasno je iz samog teksta Zakona, da Republika Srpska naravno ima ovlaštenje da izdaje te licence za drumski saobraćaj. Da se na bh. nivou izdaju licence za međunarodni saobraćaj. Onda je Republika Srpska vrlo korektno navela u tom zakonu – ako postoji izdata licenca za međunarodni transport, smatra se da je time izdata i za područje Republike Srpske. Iz ovog kratkog pregleda jasno je da je Ustavni sud BiH jednoglasno odlučio da ne postoji povreda ustavnosti i što bi narodski rekli da je Republika Srpska u pravu sa tim zakonom”, rekao je Knežević za RTRS.