Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je rezoluciju o vraćanju jedinica mirovnih snaga u njihovu domovinu u slučaju kada postoje osnovane sumnje da su njihovi pripadnici počinili seksualno nasilje u zemljama u kojima borave kao mironjaci.
Ova rezolucija se po prvi put bavi problemom rasta seksualnog zlostavljanja od strane pripadnika mirovnih snaga UN-a.
UN izražava zabrinutost zbog kontinuiranih optužbi o seksualnom iskorištavanju od strane UN-ovih mirovnjaka. U izvješću prošle sedmice UN je objavio da postoji ukupno 69 optužbi za seksualno zlostavljanje protiv civilnog osoblja te vojnih i policijskih pripadnika iz 21 zemlje raspoređenih u misijama u 2015. Čak 22 slučaja prijavljena su u Srednjoafričkoj Republici i 16 slučajeva u Demokratskoj Republici Kongu.
Svijet je ostao zgrožen i prije nekoliko godina, kada je otkriveno da su UN-ovi mirovnjaci silovali žene tokom agresije na Bosnu i Hercegovini. Optužen je i tadašnji zapovjednik snaga UN-a u Bosni i Hercegovini Lewis MacKenzie.
Motel “Sonja” u Vogošći, koji su snage Srba, prema izvješćima UN-a koristile kao kamp za silovanje Bošnjakinja i Hrvatica, prema izjavama očevidaca, 1992. je pohodio i tadašnji zapovjednik snaga UN-a u Bosni i Hercegovini Lewis MacKenzie.
Mackenzie, protiv kojeg je Kantonalno tužiteljstvo u Sarajevu pokrenulo istragu i koje raspolaže svjedočenjima više žena koje su potvrdile da je kanadski general dolazio u logor, prisustvovao, te sam silovao zarobljenice, se ne obazire na to.
– Prošlo je puno vremena od kada sam bio zapovjednik snaga u Bosni do onda kada su se pojavile optužbe da sam silovao zarobljenice. Istraga koju je proveo UN me je oslobodila krivnje – komentira MacKenzie.
Za njega je sarajevski kantonalni tužitelj rekao da se “skriva iza imuniteta koji mu omogućava međunarodna zajednica”, a MacKenzie je na to odgovorio kako o eventualnom skidanju imuniteta odlučuje UN i da će on “svakako poštovati odluke UN-a”.
“Kon Tiki” restoran, poznatiji kao “Sonja”, u sarajevskom naselju Vogošća, je prema izvješćima UN-a najzloglasniji centar za zlostavljanje nesrpskih žena tokom opsade Sarajeva. Primjerice, tu je dvije djevojčice, stare sedam i trinaest godina, pred njihovim roditeljima, silovalo 20 srpskih vojnika, navodi UN.
Prema pisanju nagrađivanog novinara Roya Guttmana, UN-ovi vojnici su bili redovni posjetitelji u “bordelu” kojeg su vodili Srbi. Njih se također optuživalo da su seksualno iskorištavali Bošnjakinje i Hrvatice koje su služile kao seksualne robinje. Više žrtava silovanja, koje su preživjele, su svjedočile da su i pripadnici UN-a sudjelovali u iživljavanju nad njima.