Da skandali koji potresaju akademsku zajednicu u Bihaću ne bi do kraja ugrozili akademsku 2016/2017., Vlada Unsko-sanskoga kantona je usvojila upisne kvote za Univerzitet u Bihaću. Umjesto da se o prijedlozima organizacijskih jedinica o upisu novih studenata Univerziteta u Bihaću, kako je to uobičajeno, očituje Senat, višemjesečna blokada tog tijela dovela je do toga da su se o brojkama, koje su im proslijeđene iz Ureda rektora, očitovali na izvanrednoj sjednici Vlade Unsko-sanskoga kantona.
„Da ne bi trpjeli studenti Vlada USK-a je usvojila upisne kvote bez obzira na to što Senat ih nije usvojio i ove upisne kvote usvojene su na vrijeme i naši učenici koji su završili srednju školu će moći na vrijeme upisati fakultete“, pojasnio je Adis Muharemović, ministar obrazovanja USK-a. Ukupno je za upis na prvu godinu prvog osigurano 1.465 mjesta, najviše na Tehničkom fakultetu 360, i na Pedagoškom – 350 mjesta. Za upis na drugi ciklus previđeno je 275 mjesta, a na treći – 10. Zanimljivost je da je ove godine prvi put pri određivanju upisnih kvota konsultirana i Služba za zapošljavanje. Oni su, pak, ponudili statistike za posljednjih šest godina.
„Oko 2.600 nezaposlenih je s visokom stručnom spremom, najviše pravnici i ekonomisti, pa profesori, najmanje čak niti jedno doktora medicine i najmanje tehničke struke“, kazao je Rifat Dolić, ravnatelj Službe za zapošljavanje USK-a. A zanimljive su i brojke koje daju uvid u dinamiku zapošljavanja. Naime, na posao, premda su najbrojniji, u ovom dijelu BiH najkraće čekaju ekonomisti i pravnici, maksimalno do dvije godine, a najdulje, čak do četiri godine, inženjeri strojarstva, poljoprivrede i prehrambene tehnologije. No, zato se oni nakon završetka studija masovno zapošljavaju u zemljama Europske unije.