U vanjskotrgovinskoj komori prezentovan je izvještaj o napretku BiH za 2014. godinu. Rečeno je da je izvještajem udaren šamar politici BiH. U ovogodišnjem izvještaju, Evropska komisija posebno naglašava činjenicu da naša zemlja i dalje odbija da uskladi svoj prelazni trgovinski sporazum, kako bi se u obzir uzela tradicionalna povlašena trgovina između BiH i Hrvatske, sada članice EU. Komisija tako još jednom podsjeća BiH da bi trebalo da do kraja 2015. godine riješi ovo pitanje, kako ne bi bila predmet restriktivnih mjera koje će se odnositi na ukidanje povlastica koje zemlja ima u oblasti trgovine sa EU. Potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Bruno Bojić izjavio je da će na sastanku sa visokim predstavnicima Evropske komisije i Direkcije za proširenje EU u Briselu tražiti da i BiH nesmetano u Hrvatsku izvozi svoje proizvode po osnovu tradicionalne trgovine. “U Briselu ću tražiti reciprocitet i neću odustati od toga”, rekao je Bojić na konferenciji za novinare u Sarajevu, koja je organizovana povodom izvještaja Delegacije EU o napretku BiH za ovu godinu. Prema njegovim riječima, u izvještaju se kao problem navodi neprihvatanje tradicionalne trgovine sa Hrvatskom, što otvara niz drugih pitanja i stavlja u neravnopravan položaj proizvođače iz BiH. On je istakao da se u izvještaju da zaključiti da se na BiH vrši pritisak da dozvoli uvoz hrvatskih proizvoda po osnovu CEFTA sporazuma, što je nelogično i nedopustivo.
Bojić je naglasio da je ocjena iz izvještaja da su posljednje izmjene akciznog tretmana piva u BiH neusklađene sa regulativom EU i da su diskriminatorne za uvozno pivo, nekorektna i netačna. “Kritika iz izvještaja o nepridruživanju BiH sankcijama EU prema Rusiji, takođe, je nekorektna, jer ekonomski interes BiH je povećanje izvoza na svim dostupnim tržištima”, istakao je Bojić.
On je dodao da zauzvrat za sankcije BiH nije ponuđena bilo kakva kompenzacija, već je naprotiv prisutna prijetnja povećanog uvoza proizvoda iz EU po nerealno niskim cijenama u BiH i to onih proizvoda koji se ne mogu više plasirati u Rusiju. Bojić je naglasio da se u izvještaju o napretku BiH za ovu godinu, većina problema odnosi na političku situaciju u BiH. “Udaren je šamar politici BiH zbog zastoja u procesu evropskih integracija”, naveo je Bojić. On je zaključio da, uprkos teškoj političkoj situaciji, komplikovanoj administrativnoj strukturi države, privreda uz borbu ostvaruje i skroman napredak, što je pozitivno.