Vatikan potresaju finansijski skandali, praćeni novom aferom “Vatiliks”, odnosno objavljivanjem informacija o sukobima pape Franje sa konzervativnim kardinalskim lobijem, koji nastoji da zadrži svoje statusne i materijalne privilegije. Nova otkrića ukazuju na to da su sredstva namijenjena siromašnim i bolesnim služila za finansiranje luksuznog života nekih kardinala.
Osim toga, najavljene su i dvije knjige o aferama u Vatikanu, čiji su izvori iz samog centra Katoličke crkve.
Riječ je o knjigama “Škrtost” Emilijana Fitipaldija i “Križni put” Đanluiđija Nucija.
Brojni detalji već su “procurili” u novine, pokazujući život u raskoši nekih prelata u Vatikanu, koje je u suprotnosti sa papinim pozivom na Jevanđelje.
Fitipaldi je listu “Espreso” rekao da se našao sa dva visokorangirana svećenika koji su mu otkrili mnoge tajne Vatikana i predložili da napiše knjigu.
Sastali su se u jednom restoranu, a nakon što je stiglo obilno posluženje i bijelo vino svećenicima su se, svjedoči novinar, “razvezali jezici”.
Oni su potvrdili da su neke fondacije skupljale novac za bolesnu djecu i da je dio tog novca završio u domu kardinala Tarčizija Bertonea.
Kardinali u raskošnim stanovima
Takođe, ovi izvori tvrde da kardinali posjeduju kuće u Rimu vrijedne milijarde eura i navode da za sve imaju dokaze.
Nije samo Bertone taj koji živi u luksuznom zdanju, već mnogi kardinali žive u 500 i 600 metara kvadratnih sa više podruma i terasa.
Mnogi od njih umiješani su i u sumnjive poslove i prevare. I to čak i oni za koje Papa misli da su heroji, tvrde ovi svećenici.
Vatikanski finansijski inspektori, u međuvremenu, provjeravaju sumnje da je ključna kancelarija Vatikana, koja nadzire nekretnine i investicije, korištena za pranje novca, trgovinu povjerljivim informacijama i tržišne manipulacije.
Informacije proslijeđenje italijanskim i švicarskim istražiteljima
Kako prenose italijanski mediji, informacije iz tog povjerljivog dokumenta, koji se odnosi na period od 2000. do 2011. godine, proslijeđene su italijanskim i švicarskim istražiteljima jer su se neke sumnjive aktivnosti dogodile u tim zemljama.
Mediji su bili uglavnom fokusirani na finansije službene banke Vatikana, a afera je izbila u vatikanskoj Kancelariji za patrimonij.
Ta institucija, koja je jedna vrsta glavnog računovodsta, upravlja nekretninama Vatikana u Rimu i drugim dijelovima Italije, isplaćuje plaće zaposlenima i djeluje kao kancelarija za nabavku i ljudske resurse.
Jedan od njegova dva dijela upravlja novcem i dionicama Vatikana, a posebni izvještaj ukazuje na mogućnost da je baš taj dio iskorišten u korist firmi izvan Vatikana.
Istražitelji “upiru prstom” na Đanpietra Natina, predsjednika privatne italijanske banke “Banka finat Euroamerika”.
Vjeruje se da je Natino koristio vatikanske račune za svoje privatne transakcije na italijanskoj berzi, a da je iznos od dva miliona eura prebačen u Švicarsku kada su računi zatvoreni, nekoliko dana prije nego što je Vatikan uveo nove, strožije zakone protiv “pranja novca”.