Liderka francuskog desničarskog Nacionalnog okupljanja (RN) Marine Le Pen proglašena je krivom za pronevjeru javnih sredstava i suočava se s mogućom zabranom političkog djelovanja, presudio je danas sud u Parizu.
Osim Le Pen, krivim je proglašeno i osam članova Evropskog parlamenta (MEP) iz njenog kruga, zbog zloupotrebe sredstava Evropske unije za finansiranje stranačkog osoblja.
Marine Le Pen proglašena je krivom za prisvajanje 474.000 eura, posebno za ugovore svog tjelohranitelja, Thierryja Légiera, i njezine bivše parlamentarne atašeice, Catherine Griset.
“Catherine Griset radila je za Marine Le Pen, ali ne kao članica parlamenta u Briselu”, rekla je predsjedavajuća sutkinja Bénédicte de Perthuis pariškom kaznenom sudu.
Presuda o kaznama očekuje se kasnije tokom dana, a tužilaštvo je zatražilo pet godina zatvora za Le Pen, uz trenutnu petogodišnju zabranu obavljanja javnih funkcija.
Takva odluka značila bi njen automatski izostanak iz utrke za predsjednika Francuske 2027. godine, u kojoj se smatrala jednim od glavnih favorita za nasljednika Emmanuela Macrona.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet

