Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda raspravljat će danas o novom, četvoromjesečnom izvještaju glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa o radu Misije UN-a na Kosovu.
U izvještaju, koji se odnosi na razdoblje od 16. maja do 15. septembra ove godine, Guterres je ocijenio da je “duga pauza u dijalogu Srbije i Kosova zaustavila napredak prema normalizaciji odnosa, što je otvorilo rizik od narušavanja stabilnosti na terenu”.
Guterres traži formiranje nove vlade Kosova kako bi dijalog sa Srbijom mogao brzo biti nastavljen te uklanjanje svih prepreka za nastavak dijaloga, prenosi Beta.
On je pozdravio poziv SAD-a, Francuske, Italije, Njemačke i Velike Britanije, upućen stranama u dijalogu, navodeći da su te države od Kosova zatražile ukidanje pristojbi od 100 posto na uvoz proizvoda iz Srbije i Bosne i Hercegovine, ali i pozvale Srbiju da odustane od kampanje povlačenja priznanja neovisnosti Kosova.
Ove godine tri sjednice, a 2020. dvije
“Preneću stavove predsednika Aleksandra Vučića da mi želimo kompromis, nastavak dijaloga, ali očigledno da sa druge strane i dalje žele da nametnu svoj stav o priznanju nezavisnosti Kosova, što je za Srbiju apsolutno neprihvatljivo. Želimo kompromis i učestvovaćemo u nastavku dijaloga ako se stvore uslovi za to – ako se ukinu takse”, poručio je Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije, koji će predstavljati Srbiju, prenosi Tanjug.
Od usvajanja Rezolucije 1244, 10. lipnja 1999. godine, Vijeće sigurnosti UN-a raspravljao je o Kosovu četiri puta godišnje.
No, početkom godine je dogovoreno da ove godine budu održane tri sjednice Vijeća sigurnosti UN-a o Kosovu, a 2020. godine dvije sjednice.