Novca zasada nema – ne samo za radnike, već je i federalni budžet tanak, pa se ide u nova zaduženja. Posljednje, emisijom obveznica u iznosu od 250 miliona maraka. Bez dodatnih detalja, primjera radi – svrhe i razloga. Od Vlade Federacije stižu tek opravdanja: radi se po planu prethodne vlasti. A ona ih kritikama ne štedi.
Od početka godine Vlada Federacije zadužila se 820 miliona maraka. Od toga 360 miliona kratkoročno, te će ovaj novac uglavnom biti vraćen do kraja godine. Posljednje zaduženje emisijom obveznica u iznosu od 250 miliona maraka, s rokom otplate od tri do sedam godina, dočekat će narednu vlast. Opozicija, očekivano, negoduje. Pozivaju da se dio novca preusmjeri u poplavljena područja. Vlast sve pravda planom one – prethodne vlade. Do njih, kažu, nije.
“Od posljednjeg zaduženja, premijer FBiH nas je zadužio za 250 miliona. On tih 250 miliona treba da prebaci na ugrožena područja gdje su ljudi stradali”, poručio je Mahir Mešalić, šef Kluba DF-a u Zastupničkom domu FBiH.
“Želimo vrlo jasno reći kada je u pitanju budžet FBiH, prema njemu se odnosimo vrlo odgovorno. Vlada FBiH se nije zadužila ni jednu KM mimo onoga što je planirano u budžetu na prihodovnoj strani”, istakao je premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP).
“Napominjem da je trogodišnji plan zaduženja, a radimo po njemu, donijela prethodna vlada Fadila Novalića”, dodao je Vojin Mijatović, ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH (SDP).
Objašnjenje vlasti da se zadužuju po planu koji je donijela prethodna vlast ekonomski stručnjak Igor Gavran smatra prilično čudnim. Pita se zašto aktuelna slijedi planove prošle vlasti, te da li je nedostatak vlastite politike uzrok toga?
“Ako se mi i dalje ponovo zadužujemo pa te ranije dugove vratimo iz novih zaduženja – kakav je to uspjeh? To je isto kao kad je građanin u dugovima, a pokriva dug na jednoj kartici podižući drugu karticu, pa na drugoj podižući treću. Onda kad se Vlada prestane zaduživati ili značajno smanji zaduženja, a vrati prethodna, onda možemo reći da se nešto promijenilo”, dodaje Gavran.