Saturday, 8. February 2025.
Unsko-sanski kanton 5° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

6. Februara. 2025. Zanimljivosti
Vodič za sadnju paradajza u februaru

Za uspješan zimski uzgoj paradajza ključno je osigurati odgovarajuće uslove. Potreban vam je prostor s dobrim osvjetljenjem ili kvalitetne LED grov svjetiljke koje će zamijeniti prirodno sunčevo svjetlo. Kvalitetna zemlja specifično prilagođena za paradajz takođe je neophodna, kao i posude s dobrom drenažom koje će spriječiti zadržavanje vode. U zimskim mjesecima posebno je važan sistem grijanja ili topla prostorija, a termometar će vam pomoći u preciznom praćenju temperature.

Kada je riječ o odabiru sorti, za unutrašnji uzgoj najbolje će se pokazati sorte koje ne rastu previsoko. Cherry paradajz, Tiny Tim, Red Robin, Tumbler i Balkonzauber pokazale su se kao idealan izbor za uzgoj u zatvorenom prostoru. Ove sorte ne samo da su kompaktnije, već su i otpornije na uslove koji vladaju u zatvorenom prostoru.

Priprema zemlje jedan je od ključnih koraka za uspješan uzgoj. Idealna mješavina sastoji se od 50 odsto kvalitetne vrtne zemlje, 25 odsto komposta i 25 odsto perlita ili vermiculita. Dodavanje male količine vapna pomoći će u održavanju optimalnog pH između 6.0 i 6.5, što je ključno za zdravlje biljke i kvalitet plodova.

Temperatura i svjetlost igraju presudnu ulogu u razvoju paradajza. U fazi klijanja održavajte temperaturu između 20 i 25°C. Nakon što biljke niknu, idealna dnevna temperatura kreće se između 18 i 22°C, dok noću može pasti na 13-17°C. Osigurajte minimalno 6-8 sati kvalitetnog svjetla dnevno kako biste podstakli zdrav rast i razvoj plodova.

Pravilno zalivanje često je izazov za mnoge vrtlare. Ključ je u održavanju umjerene vlažnosti – zalijte biljke kada primijetite da je gornji sloj zemlje suh na dodir. Pretjerano zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, što je jedan od najčešćih problema u uzgoju paradajza.

Prihrana je takođe važan aspekt uspješnog uzgoja. Započnite s prihranom kada biljke razviju prve prave listove, koristeći specijalizovano gnojivo za paradajz svake dvije sedmice. Kada biljke počnu cvjetati, smanjite količinu dušnika kako biste podstakli stvaranje plodova umjesto prekomjernog vegetativnog rasta.

Kontrola rasta i oprašivanje zahtijevaju posebnu pažnju kod unutrašnjeg uzgoja. Čim biljke narastu 15 centimetara, postavite potporne štapove. Redovno uklanjajte zaperke i ostavite 4-5 glavnih grana za optimalan rast. Oprašivanje možete podstaći laganim protresanjem biljaka svaki dan, korištenjem male električne četkice za zube ili postavljanjem ventilatora koji će osigurati cirkulaciju vazduha.

Za istinski cjelogodišnji urod, ključno je planirati kontinuiranu proizvodnju. Započnite s prvom grupom sadnica u februaru, a zatim zasadite novu grupu svakih 6-8 sedmica. Na taj način održavaćete različite grupe biljaka u različitim fazama rasta, osiguravajući stalnu dostupnost svježeg paradajza.

Uz pravilnu njegu i održavanje optimalnih uslova, vaš će paradajz početi davati plodove nakon 60-80 dana od sadnje. Redovnom sadnjom novih biljaka i pažljivim praćenjem uslova uzgoja, možete uživati u kusu svježe ubranog paradajza tijekom cijele godine, bez obzira na godišnje doba, prenose “24Sata“.

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision