Beograd ima potporu Washingtona u nastojanju da Priština ukine carinske pristojbe na robu iz Srbije kako bi započeo otvoreni politički dijalog s kosovskom Albancima, izjavio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić poslije sastanka s američkim državnim tajnikom Mikeom Pompeom u New Yorku.
Vučić je u izjavi rekao kako je „američku administraciju zamolio da pokuša, iako je to i do sada činila, da još snažnije utječe na kosovsko-metohijske Albance da ukinu pristojbe koje su nam nametnute prije skoro godinu dana“, javila je RTS.
„Po tom pitanju nema sumnje da imamo američku potporu, jer i oni misle kako je važno nastaviti dijalog Beograda i Prištine, da bismo mogli na svaki način i po svaku cijenu sačuvati i zadržati mir, gledati u budućnost i unapređivati našu ekonomiju“, istaknuo je Vučić.
On je, nakon jednoipolsatnog razgovora s američkim državnim tajnikom, rekao kako „obično nakon važnih sastanaka nema velikih vijesti“, te da je „Pompeo vrlo ozbiljan, odgovoran čovjek i želio je čuti što je to što Srbija misli o rješavanju kosovskog problema“.
Po Vučićevoj ocjeni, od odnosa Srba i Albanca, kao „dva najveća naroda na zapadnom Balkanu, ovisi budućnost regije“.
„Čim prije pronađemo dogovor, osigurat ćemo ljudima budućnost“, istaknuo je Vučić, navodeći kako je „zadovoljan i zbog činjenice“ kako je ono što je govorio „izazvalo pozornost tajnika Pompea”.
„Vjerujem da će se Amerika još snažnije željeti uključiti na različite načine u rješavanje problema u regiji iz koje mi dolazimo“, rekao je Vučić.
Američki državni tajnik poslije sastanka poslao je poruku na svom Twitteru da je sa srbijanskim šefom države imao „produktivan ručak“ i razgovore o Kosovu i eurointegracijama Srbije, prenosi Hina.
„Produktivan ručak s predsjednikom Srbije o dijalogu Kosova i Srbije i pridruživanju Srbije EU-u. Normalizacija odnosa sa Kosovom ojačat će stabilnost i prosperitet za Srbiju, zapadni Balkan i transatlantsku zajednicu“, napisao je Pompeo na Twitteru.
Američki veleposlanik u Beogradu Kyle Scott nazvao je jučer sastanak Pompeo-Vučić potvrdom „da su SAD i dalje angažirane s liderima Balkana radi potpore regionalnoj sigurnosti, stabilnosti i miru“.