BEOGRAD – TIRANA- Srpski premijer Aleksandar Vučić izjavio je nakon razgovora sa albanskim kolegom Edijem Ramom da njihovi razgovori u četiri oka, koji su trajali duže od predviđenog vremena, nisu bili nimalo laki ali da je uvjeren da zajednički problemi mogu da budu rješavani.
Vučić je na konferenciji za novinare u Palati Srbija zahvalio Rami na tome što je prihvatio njegov poziv i došao u Beogradu. “Ova posjeta obelježava novi početak i zašta se nadam da će pragamatičan odnos Srbije i Albanije biti fokusiran na napredak ne samo naših međusobnih političkih i ekonomskih odnosa već za napredak odnosa u cijelom regionu”, rekao je Vučić.
Ocenjujući posjetu albanskog premijera, prvu posle 68 godina, kao dobru vijest ne samo za Srbiju i Albaniju, premijer je rekao da problemi ne mogu da se rješavaju drugačije sem razgovorima. Premijeri su dogovorili da se sačini sporazum koji će građanima dvije zemlje omogućiti prelazak granice samo sa ličnim kartama. Želimo, rekao je premijer Vučić, da naše manjine, srpska u Albaniji i albanska u Srbiji, budu most naše saradnje i želimo da zajedno pred Evropsku uniju izađeno sa važnim infrastrukturnim projektima.
PRIŠTINA – Pisani i elektronski mediji u Prištini s posebnom paznjom prate posjetu premijera Albanije Edija Rame Beogradu, a tamnošnji analitičari ocjenjuju da je riječ o veoma pozitivnom dogdajaju. Mediji prenose detalje posjete od trenutka kada je premijer Albanije stigao na aerodrom u Beogradu gdje ga je dočekao zamjenik premijera i ministar spoljnih poslova vlade Republike Srbije Ivica Dacic. Prištinski analitičari i zvaničnici u prvim reakcijama posjetu ocjenjuju kao veoma pozitivnu. Odlazeći kosovski premijer Hašim Tači rekao je da je riječ o značajnoj posjeti naglasiši da je Briselski sporazum Beograda i Prištine otvorio novo poglavlje i u odnosima Albanije i Srbije i cijelog regiona. Politički analitičar iz Prištine Fatmir Šeholi rekao je Tanjugu da posjeta premijera Albanije otvara mougucnnost za napredak u odnosima dvije zemlje kontekstu zajedničkog cilja evropskih integracija i ulaska u EU. “Ovo je istorijski momenat koji treba koristiti da se iniciraju koraci napred u odnosima dva naroda i da zajednickim nastupima pokažu da žele integraciju i učlanjenje u EU”, rekao Šeholi.