Ured za veterinarstvo BiH zabranio je uvoz određenih životinja i proizvoda životinjskoga podrijetla iz država u kojima je potvrđena bolest kvrgave kože. To se, prije svega, odnosi na živa goveda i divlje životinje, svježe meso i mesne prerađevine koje nisu termički obrađene, a podrijetlom su iz Bugarske, Makedonije, Srbije i nekoliko regija Grčke.
U našoj zemlji nema zabilježenih slučajeva ove bolesti, ali opasnost od njene pojave postoji. Ured za veterinarstvo BiH organizirao sastanak s nadležnim entitetskim i državnim institucijama na kojem je zaključeno da se u što kraćem periodu nabavi dijagnostički materijal koji je neophodan za rano otkrivanje bolesti. “Zaključeno je da se stupi u kontakt s upravom za veterinarstvo Srbije s ciljem razmjene podataka o načinu dijagnostičkog pretraživanja dostavljenih uzoraka. Pokrenuta je i inicijativa o hitnom formiranju kriznog štaba koji bi bio uspostavljen u slučaju pojave bolesti kvrgave kože”, stoji, među ostalim, u saopćenju Ureda za veterinarstvo BiH. Bolest se širi komarcima i drugim insektima, te indirektnim kontaktom preko kontaminirane hrane i vode. “Ne prenosi se na ljude, ali izaziva velike ekonomske štete.
U slučaju njene pojave radi se neškodljivo uklanjanje svih životinja s farme i to je jedina metoda u prevenciji njenog daljeg širenja”, pojašnjava Marijo Vrebac, šef Odsjeka za zaštitu životinja Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ima stavku koja je namijenjena za naknadu štete farmerima u slučaju bolesti.”Cjepivo za bolest kvrgave kože postoji, ali da ono ima dodatne kontraindikacije, pa je upitna njegova prednost”, dodaje Vrebac. Sprečavanje širenja bolesti kvrgave kože je veoma komplikovano i zaprašivanje protiv komaraca nije preporučljivo zbog pčela. Međutim, u BiH goveda nisu toliko prisutna na slobodnoj ispaši i ona su glavnom u štalama tako da je moguća preventivna zaštita od komaraca.