Pored drugih blagodeti čili papričice sadrže i antioksidanse korisne za smanjenje upale i zaštitu srca.
Žute, zelene ili crvene, slatke ili ljute, velike ili male, paprike (i čili papričice) prisutne su u brojnim varijantama i nude širok raspon mogućnosti u kuhinji – od predjela preko jela do priloga.
Svi vole ovo šareno povrće, ali koliko njih zna da paprika zapravo nije povrće nego voće?
Šta su paprike?
S kulinarskog i nutricionističkog stajališta, paprika se često smatra povrćem i tako se tretira, stoga se koristi u slanim receptima, kao prilog tjestenini, na pizzi ili u kombinaciji s drugim jelima od mesa ili ribe.
S botaničkog gledišta, međutim, paprike i čili treba smatrati voćem: oni zapravo rastu razvijajući se iz cvjetova i sadrže u sebi sjemenke potrebne za razmnožavanje biljke – baš kao jabuke, breskve ili drugo voće.
Dvostruka definicija paprike kao voća i kao povrća proizlazi iz “botaničke” uloge voća (razvijenog iz cvijeta i držača sjemena za razvoj nove biljke) koja je u suprotnosti s “kulinarskom” ulogom povrća.
Ovo objašnjava zašto su paprike – zajedno s drugim povrćem kao što su paradajz, patlidžani i tikvice – tehnički voće, ali se u kuhinji obično tretiraju kao povrće, prenosi RTCG.
Paprike: svojstva i prednosti
Ali koje su zdravstvene prednosti ovog šarenog voća (botanički gledano)? Evo nekih:
– izvrstan su izvor vitamina C koji igra temeljnu ulogu u zaštiti imunog sistema, zaštiti tijela od slobodnih radikala i pridonosi zdravlju kože
– bogate su vlaknima koja pomažu probavi i održavanju zdrave tjelesne težine, sadrže karotenoide poput luteina i zeaksantina koji su važni za zdravlje očiju, bogate su vitaminom A bitnim za vid, imuni sistem i zdravlje kože. Vitamin A takođe pridonosi zdravlju sluznice i stvaranju zdravih tkiva
– sadrže kalijum, mineralnu so važnu za regulaciju krvnog pritiska
– konačno, sadrže antioksidanse korisne za smanjenje upale i zaštitu srca od kardiovaskularnih bolesti